Stiri Serie A

Napoli Se Impune Acasă Împotriva lui Cagliari în Serie A

Osimhen și Kvaratskhelia, Eroii Victoriei lui Napoli

Napoli a reușit să obțină sâmbătă o victorie importantă, 2-1 pe teren propriu împotriva echipei Cagliari în Serie A, ceea ce le-a permis să urce provizoriu pe locul patru în clasament. Campioana Napoli, care a întâmpinat dificultăți pe teren propriu în acest sezon, acumulând doar un punct în ultimele patru meciuri de campionat pe Stadionul Diego Armando Maradona, a ajuns la 27 de puncte din 16 meciuri.

Cu această victorie, Napoli se află la 11 puncte în spatele liderului Inter Milano și cu două puncte peste AS Roma, care se află pe locul cinci și care va juca duminică împotriva lui Bologna. „A fost o victorie foarte importantă pentru noi, aveam nevoie de un nou început”, a declarat antrenorul Walter Mazzarri.

Startul meciului a fost întârziat cu 30 de minute din cauza vântului puternic care a încetinit intrarea fanilor în unele sectoare, în timp ce oficialii verificau siguranța acoperișului stadionului, conform presei italiene.

În prima repriză, Napoli a dominat meciul, dar nu a reușit să fructifice această dominare, meciul fiind egal la pauză. Amir Rrahmani, fundașul lui Napoli, a avut cea mai mare ocazie a primei reprize, lovind bara cu o lovitură de cap.

Cagliari egalează Napoli prin golul lui Leonardo Pavoletti

Napoli Își Consolidează Poziția În Clasamentul din Serie A

Victor Osimhen a deschis scorul în minutul 69, când portarul Cagliari, Simone Scuffet, a deviat mingea în bară, aceasta ricoșând apoi în plasă. Atacantul nigerian, desemnat Fotbalistul African al Anului luni, a ajuns la șapte goluri în Serie A în acest sezon, și ar fi putut avea mai multe dacă o accidentare recentă nu l-ar fi ținut pe margine mai mult de o lună.

Atacantul lui Cagliari, Leonardo Pavoletti, a egalat scorul trei minute mai târziu. Dar Kvaratskhelia a restabilit avantajul gazdelor cu un alt gol care a lovit bara și a intrat în poartă după o pasă de la Osimhen, cu 15 minute înainte de finalul partidei. Matteo Politano, mijlocașul lui Napoli, a crezut că a marcat al treilea gol al echipei sale cu un șut de la distanță, dar golul său a fost anulat pentru offside.

Cagliari, care a învins Napoli o singură dată în ultimele 24 de meciuri în Serie A, se află pe locul 16 cu 13 puncte. „Voința și forța jucătorilor mei este de a se salva”, a spus antrenorul Claudio Ranieri, care în iunie a ajutat Cagliari să revină în prima ligă după un an de absență. „Munca mea va fi completă când voi salva această echipă,” a adăugat el. Cagliari a câștigat trei meciuri de campionat în acest sezon și este cu doar un punct deasupra zonei de retrogradare.