Stiri Premier League

Crystal Palace Reușește o Revenire Spectaculoasă Împotriva lui Manchester City

O Revenire Spectaculoasă în Premiere League pe Etihad Stadium

Într-un meci tensionat desfășurat sâmbătă,16 decembrie, pe stadionul Etihad, Crystal Palace a arătat un spirit de luptă remarcabil, reușind să egaleze scorul în timpul adițional, pentru un final de 2-2 împotriva lui Manchester City. Acest rezultat menține City pe locul patru în clasamentul Premier League, cu 34 de puncte, după o serie de șase meciuri în care au obținut doar o victorie.

City, care a jucat fără atacantul lor principal, Erling Haaland, din cauza unei accidentări la picior, a fost vizibil frustrată la finalul meciului. Pe de altă parte, Palace, situată pe locul 15 cu 17 puncte, și-a consolidat poziția cu opt puncte peste zona retrogradării.

Dean Henderson, portarul lui Crystal Palace care a jucat primul său meci de ligă pentru echipă, a declarat pentru BBC: „Cred că a fost un rezultat incredibil. Manchester City este o echipă de clasă mondială și trebuie doar să rămâi în joc cât mai mult posibil și, să speri să-i surprinzi.”

Jean-Philippe Mateta a început revenirea lui Palace în minutul 76, marcând de la distanță mică. Apoi, în minutul 95, Palace a primit un penalty, spre nemulțumirea fanilor de pe Etihad, după ce Mateta a fost faultat de Phil Foden. Michael Olise a executat penalty-ul, depășindu-l pe portarul City, Ederson, pentru un egal neașteptat.

Rico Lewis, apărătorul lui City, a recunoscut: „Este foarte nefericit, dar trebuie să ne uităm la noi înșine, la deciziile noastre individuale și apoi ca grup. Nu putem da vina pe altcineva. Ne putem învinovăți doar pe noi înșine pentru asta.”

Grealish după deschidereascorului

Manchester City Rămâne Fără Victorie După Un Final Dramatic

Jack Grealish a deschis scorul pentru City în minutul 24, înregistrând astfel goluri în trei meciuri consecutive de Premier League pentru prima dată în cariera sa. City și-a dublat avantajul în minutul 54 prin Lewis.

City a dominat în ceea ce privește șuturile la poartă, cu 19 încercări față de doar două ale lui Crystal Palace. Henderson a fost ocupat în doar al doilea său meci al sezonului, după ce s-a recuperat de la o accidentare la coapsă survenită în septembrie.

Julian Alvarez de la City a avut o ocazie mare cu o lovitură de cap, pe care Henderson a reușit să o devieze, în timp ce Josko Gvardiol a avut o șansă de unu-la-unu, dar nu a reușit să înscrie. Absența prelungită a lui Haaland, golgheterul ligii cu 14 goluri în acest sezon, ar fi o lovitură grea pentru City. Guardiola speră să-și poată readuce atacantul pentru Cupa Mondială a Cluburilor din Arabia Saudită, săptămâna viitoare.

City va juca în semifinala Cupei Mondiale a Cluburilor împotriva echipei Urawa Reds marți, 19 decembrie, iar finala este programată pentru vineri, 22 decembrie.