Stiri Serie A

Juventus Se Impune Târziu: Vlahovic Salvează Ziua

Yildiz Strălucește la Debutul Său, Juventus Conduce Timpuriu

Într-o confruntare captivantă din Serie A, Juventus a reușit să obțină o victorie esențială cu 2-1 împotriva echipei Frosinone, un triumf care menține echipa din Torino aproape de liderul Inter Milano. Cu acest succes, Juventus acumulează 40 de puncte din 17 meciuri, plasându-se la patru puncte în spatele lui Inter.

Meciul a început cu Juventus exercitând o presiune intensă asupra adversarilor, ce a culminat cu un gol gândit de autorul pasei decisive, Filip Kostic. Tânărul Kenan Yildiz, în vârstă de 18 ani și la primul său meci ca titular pentru Juventus, a fost cel care a fructificat eroarea portarului Stefano Turati din tabăra gazdelor.

Yildiz a trecut printre trei apărători și a marcat un gol impecabil în minutul 12, demonstrând un talent remarcabil și o maturitate neobișnuită pentru vârsta sa.

Kenan Yildiz

Baez Egalizează, Dar Vlahovic Asigură Victoria pentru Juventus în Final

În ciuda deschiderii timpurii a scorului lde către Juventus, Frosinone nu s-a dat bătută. Jaime Baez, intrat în locul lui Pol Lirola accidentat, a profitat de o pasă lungă de la Ilario Monterisi și a înscris cu un șut precis, egalând scorul la începutul celei de-a doua reprize. Golul lui Baez a venit ca o surpriză și a reînviat speranțele echipei gazdă.

Totuși, în minutul 81, atacantul sârb Dusan Vlahovic, intrat ca rezervă, a devenit eroul neașteptat al lui Juventus. El a sărit mai sus decât toată apărarea și a marcat cu capul după o centrare excelentă de la Weston McKennie. Vlahovic a mai marcat încă o dată în minutul 89, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Chiar și așa, Juventus a reușit să-și păstreze avantajul până la finalul meciului.

Această victorie le-a permis celor de la Juventus să continue seria neînvinsă de 12 meciuri și să rămână în cărțile pentru titlul din Serie A, în timp ce Frosinone, cu toate eforturile sale, rămâne pe locul 14 în clasament. Meciul a fost un amestec de talent juvenil și experiență, ilustrând dinamica și intensitatea din Serie A.