Stiri Bundesliga

Harry Kane Conduce Bayern München spre Victorie în Bundesliga

Kane, Factorul Decisiv în Triumful lui Bayern München

Harry Kane, atacantul lui Bayern München și golgheterul la zi din Bundesliga, a avut un rol crucial în victoria echipei sale, 3-0, împotriva lui VfB Stuttgart. Acest triumf lasă Bayern la doar patru puncte în spatele liderului Bayer Leverkusen, având și un meci în minus. Kane, transferat în această vară pentru 100 de milioane de euro de la Tottenham Hotspur, a ajuns la impresionanta cifră de 20 de goluri în doar 14 meciuri de campionat.

Atacantul englez a devenit al treilea jucător din istoria Bundesligii care atinge pragul de 20 de goluri până la jumătatea sezonului și a stabilit un nou record pentru cele mai puține apariții necesare pentru a marca de 20 de ori în Bundesliga. De asemenea, Bayern a egalat recordul ligii pentru cele mai multe meciuri consecutive de acasă în care a marcat, ajungând la 64, egalând performanța proprie din perioada 1970-1974.

Cu toate acestea, victoria nu a venit ușor pentru Bayern, care s-a confruntat cu absențe importante, incluzându-i pe Joshua Kimmich și Leon Goretzka, amândoi lipsind din motive medicale. Bayern a reușit să obțină cele trei puncte și acum are 35, în timp ce Leverkusen se află pe primul loc cu 39 de puncte, după o victorie cu 3-0 împotriva lui Eintracht Frankfurt.

Harry Kane a descris meciul ca fiind probabil cea mai bună performanță a sezonului până acum pentru echipa sa, subliniind dorința de a domina meciul și de a limita șansele adversarilor. Bundesliga va intra în pauză după meciurile de săptămâna viitoare, urmând să se reia pe 12 ianuarie.

Kane a marcat o dublă în meciul cu Stuttgart

Bayern Menține Presiunea în Bundesliga Înaintea Pauzei de Iarnă

Bayern, dornică să se revanșeze după înfrângerea neașteptată de săptămâna trecută, 1-5 cu Frankfurt, a deschis scorul după doar două minute, Kane finalizând o pasă de la Leroy Sane. De-a lungul meciului, Bayern a avut controlul, ratând multe ocazii, în timp ce portarul lui Stuttgart, Alexander Nuebel, a avut de lucru, în timp ce atacantul lor de top, Serhou Guirassy, a fost eficient izolat.

Dublând avantajul în minutul 55 și beneficiind de o centrare de la tânărul Aleksandar Pavlovic și o pasă de gol de la Kim Min-jae, Kane a consolidat poziția echipei sale. Al treilea gol al meciului a venit prin Kim Min-jae, a cărui lovitură de cap a deviat balonul în plasa porții oaspeților, închizând orice speranțe de revenire pentru Stuttgart.

Cu această victorie, Bayern München își întărește poziția în lupta pentru titlu în Bundesliga, în timp ce Stuttgart continuă să caute formule pentru a-și îmbunătăți performanțele. Bayern rămâne o forță formidabilă în fotbalul german, cu Harry Kane în rolul principal de golgheter.