Stiri Serie A

Fiorentina Urcă în Top 4 în Serie A, Napoli Rămâne pe Locul 7 După Egalul cu Monza

Fiorentina Își Consolidează Locul în Top 4

Fiorentina, sub îndrumarea antrenorului Vincenzo Italiano, a câștigat cu 1-0 împotriva lui Torino, datorită unui gol marcat de Luca Ranieri în ultimele minute ale meciului. Acest rezultat important plasează echipa din Florența, cel puțin temporar, într-unul dintre locurile care oferă acces în Liga Campionilor.

Fiorentina a avut o primă repriză mai dificilă, în care Torino a avut șanse de a deschide scorul, dar portarul Pietro Terracciano a avut intervenții decisive împotriva atacantului columbian Duvan Zapata. În a doua jumătate a meciului, Fiorentina a preluat controlul, creând mai multe ocazii de gol, Ranieri reușind în cele din urmă să marcheze golul victoriei.

Napoli Pierde Teren în Lupta pentru Top 4

În alt meci, campioana en-titre Napoli a pierdut șansa de a se apropia de primele patru locuri, remizând acasă cu Monza, 0-0. Deși Napoli a avut mai multe ocazii de gol, Monza a avut o șansă unică, ratând în minutul 68 un penalty prin Matteo Pessina, apărat de portarul Alex Meret.

Echipa gazdă, antrenată de Luciano Spalletti, a simțit lipsa atacantului Victor Osimhen, suspendat după eliminarea din meciul anterior cu AS Roma. Andre-Frank Zambo Anguissa și Khvicha Kvaratskhelia au avut șanse bune de a marca, dar au fost opriți de portarul echipei adverse, Michele Di Gregorio.

Partida a fost marcată de tensiuni și incidente, cu mai multe cartonașe roșii distribuite antrenorilor și jucătorilor de la Monza. Napoli va începe noul an cu o deplasare la Torino pe 7 ianuarie, în timp ce Fiorentina se va bucura de succesul său recent și de o poziție îmbunătățită în clasament până la deplasarea sa la Sassuolo, pe 6 ianuarie.