Stiri Serie A

Inter Milano Rămâne Lider în Serie A, dar Obține doar o Remiză cu Genoa

Meci Intens între Inter și Genoa

Într-un meci disputat vineri, Inter Milano, liderul din Serie A, a remizat 1-1 în deplasare cu Genoa. Marko Arnautovic a marcat primul său gol în campionat pentru Inter, deschizând scorul în minutul 42, în urma unei unui șut al lui Nicolo Barella care lovise bara.

Cu toate acestea, bucuria lui Inter a fost de scurtă durată, deoarece Genoa a egalat în prelungirile primei reprize prin românul Radu Drăgușin, care a înscris un gol extrem de spectaculos cu o puternică lovitură de cap.

Managerul lui Inter, Simone Inzaghi, a subliniat dificultatea meciului și a exprimat dezamăgirea pentru acest semi-eșec, menționând că echipa sa trebuie să rămână solidă și să își păstreze foamea de victorie. El a accentuat importanța consistenței în cadrul sezonului lung și dificil care îi așteaptă anul viitor.

Arnautovic după deschiderea scorului

Efectul Remizei asupra Clasamentului din Serie A

Acest rezultat menține Inter în fruntea clasamentului cu 45 de puncte, dar oferă rivalilor de la Juventus, aflați pe locul doi cu 40 de puncte, ocazia de a se apropia și mai mult în cazul unei victorii în partida lor cu AS Roma, care va avea loc sâmbătă, 30 decembrie.

Genoa rămâne pe locul 13 cu 20 de puncte. Inter a fost nevoită să se adapteze absențelor unor jucători importanți ca Lautaro Martinez și Federico Dimarco, dar a arătat reziliență în fața unei echipe Genoa motivate și susținute de un public entuziast.

În alt meci disputat vineri, Lazio a revenit de la 0-1 și a învins Frosinone cu 3-1, urcând pe locul 8 cu 27 de puncte. Inter va începe noul an jucând acasă împotriva lui Hellas Verona pe 6 ianuarie, în timp ce Lazio va vizita Udinese în ziua următoare.