Stiri Serie A

Victorie Decisivă pentru Napoli în Duelul cu Atalanta – Mazzarri Debutează Cu Succes!

Goluri Sclipitoare de la Kvaratskhelia și Elmas - Napoli Urcă pe Locul Trei în Serie A

Napoli a obținut o victorie crucială cu scorul de 2-1 în fața lui Atalanta sâmbătă, 25 noiembrie, cu golurile marcate de Khvicha Kvaratskhelia și Eljif Elmas, propulsându-se pe locul trei în clasamentul Serie A.

Victoria a fost consolidată în minutul 79 când Victor Osimhen a dat o pasă inteligentă în careu, oferindu-i lui Elmas timp și spațiu pentru a înscrie de la mică distanță. A fost un debut perfect pentru noul antrenor al lui Napoli, Walter Mazzarri, revenit la club în această lună pentru al doilea său mandat, înlocuindu-l pe Rudi Garcia.

Napoli a urcat pe locul trei în clasament, acumulând 24 de puncte din 13 meciuri, la șapte puncte în spatele liderului Inter Milan și cu un punct în fața locului patru ocupat de AC Milan.

Victorie Decisivă pentru Napoli în Duelul cu Atalanta - Mazzarri Debutează Cu Succes!
Osimhen și Elmas, cuplul decisiv

Osimhen Revine în Stil Mare - Napoli Își Înscrie Noul Antrenor în Cartea de Onoare

Înainte de pauză, Kvaratskhelia a evitat marcajul adversarilor și a trimis mingea în poartă cu capul din interiorul careului, deschizând scorul. Ademola Lookman a egalat pentru Atalanta cu un șut puternic în colțul din stânga jos în minutul opt din repriza secundă.

Atacantul-cheie al lui Napoli, Osimhen, și-a făcut revenirea în echipă, înlocuindu-l pe Giacomo Raspadori. Meciul a fost marcat de momente controversate, cu goluri anulate din cauza ofsaidului, inclusiv unul al lui Amir Rrahmani pentru Napoli și unul al lui Mario Pasalic pentru Atalanta.

În altă partidă, Lazio a suferit o înfrângere surprinzătoare, 1-2, împotriva echipei de pe ultimul loc, Salernitana, care și-a obținut prima victorie a sezonului datorită golurilor lui Grigoris Kastanos și Antonio Candreva.

Ciro Immobile a înscris un penalty în prima repriză pentru Lazio, atingând astfel 100 de goluri marcate în deplasare în Serie A, devenind primul jucător care realizează acest lucru.