Stiri Premier League

Tottenham învinge Nottingham Forest: Un Pas Aproape de Top 4 în Premier League

Performanță Strălucitoare a lui Tottenham cu Două Victorii Consecutive

Tottenham Hotspur a adăugat o nouă pagină de succes în agenda lor de campionat după ce a învins cu 2-0 echipa Nottingham Forest într-un meci desfășurat vineri, 15 decembrie. Cu golurile marcate de Richarlison și Dejan Kulusevski, echipa londoneză s-a apropiat de top 4 în Premier League, înregistrând astfel a doua victorie consecutivă. Cu toate acestea, Tottenham a suferit un recul după ce mijlocașul Yves Bissouma a fost eliminat spre sfârșitul partidei.

Sub conducerea lui Ange Postecoglou, Tottenham a început sezonul într-o formă excepțională, însă a fost încetinită de accidentări. Totuși, echipa și-a regăsit ritmul cu o victorie acasă, 4-1 împotriva lui Newcastle United, urmată de succesul în meciul dificil de pe City Ground. Căpitanul inspirațional, Son Heung-min, a condus echipa vizitatoare, care s-a dovedit a fi mai fluentă din start, fiind recompensată când Richarlison a marcat cu capul în prelungirile primei reprize, după o centrare excelentă a lui Kulusevski.

Brazilianul Richarlison și-a adăugat astfel al treilea gol în două meciuri, reușind o revenire notabilă după o perioadă în care a întâmpinat dificultăți în a marca pentru Spurs. Kulusevski și-a pecetluit performanța în minutul 65, profitând de o pasă slabă a portarului advers, Matt Turner, și încheind faza cu un șut puternic în plasă.

Richarlison deschide scorul cu o lovitură de cap

Efort Solid al lui Nottingham Forest, dar Tottenham Rămâne Neclintit

Forest a primit un impuls când Bissouma a fost eliminat după un fault periculos, dar nu au reușit să reducă din deficit, extinzându-și la șase seria de meciuri fără victorie. „Este un meci dificil aici, trebuie să meriți tot ce obții,” a spus Postecoglou, „Ei (Forest) sunt evident foarte disperați după puncte. În cea mai mare parte, am rămas calmi și concentrați… Sunt foarte mulțumit.”

Rezultatul a plasat Tottenham la marginea topului 4 al locurilor de calificare în Liga Campionilor. Ei rămân pe locul cinci, acum la egalitate de puncte cu Manchester City și la patru puncte în spatele liderului Liverpool, deși au un meci în plus față de rivalii lor.

Forest, sub conducerea lui Steve Clarke, se află pe locul 16, cu 14 puncte, având un avans de cinci puncte deasupra zonei de retrogradare. La 1-0, gazdele au crezut că au egalat atunci când Anthony Elanga a împins mingea în plasă de la distanță mică, dar golul a fost anulat pentru offside de către VAR. După eliminarea jucătorului oaspeților, Forest a exercitat o presiune mai mare în joc, cu Guglielmo Vicario făcând o salvare remarcabilă pe linia propriei porți.

Kulusevski era în extaz după golul marcat, dedicat prietenei sale însărcinate, declarând că viața la Spurs sub Postecoglou este minunată. „Dacă aș putea alege fotbalul meu, acesta ar fi fotbalul meu, atac, antrenamente foarte distractive, să-mi propun obiective înalte… să joc pentru a câștiga,” a spus el.