Stiri La Liga

Real Madrid Domină Villarreal, dar Înfruntă Noi Provocări din Cauza Accidentărilor

Modric Strălucește pentru Real, dar Alaba Se Accidentează Grav

Real Madrid a demonstrat din nou calitatea sa de top în LaLiga, obținând o victorie convingătoare cu 4-1 acasă, împotriva lui Villarreal. Mijlocașul Luka Modric a avut o contribuție semnificativă, cu un gol și o pasă de gol, ajutând echipa să ajungă pe primul loc în clasament cu 42 de puncte. Din păcate, victoria a fost umbrită de accidentarea gravă a apărătorului David Alaba, care a suferit o leziune la ligamente.

Real a pierdut serviciile lui Alaba în prima repriză, după doar 35 de minute, acesta devenind al treilea jucător al echipei accidentat cu ruptură de ligament în acest sezon, alăturându-se centrului Eder Militao și portarului Thibaut Courtois. În ciuda acestor provocări, Real și-a continuat drumul spre victorie, depășind rezultatul dezamăgitor de 1-1 cu Real Betis din weekendul trecut.

Modric a fost dirijorul jocului, Real dominând la posesia mingii și copleșind Villarreal. Veteranul croat de 38 de ani a lovit bara și a contribuit la deschiderea scorului prin Jude Bellingham în minutul 25, cu o centrare de la marginea careului. Bellingham, golgheterul LaLiga, a marcat al 13-lea gol al sezonului, distanțându-se de Borja Mayoral de la Getafe.

Rodrygo a dublat avantajul lui Real cu o lovitură din apropierea porții adverse în minutul 37, un gol inițial anulat pentru offside, dar decizia a fost răsturnată de VAR. Jose Morales a redus din diferență pentru Villarreal după un contraatac în minutul 54. Însă, Brahim Diaz și Modric au marcat al treilea, respectiv al patrulea gol al lui Real, consolidând victoria gazdelor.

Bellingham marchează cu capul pentru Real

Real Madrid se Menține în Vârful LaLiga, dar își Pierde Apărătorii

Pentru antrenorul Carlo Ancelotti, noaptea a fost amară, deoarece Alaba a trebuit să fie ajutat să părăsească terenul de personalul medical după ce și-a răsucit genunchiul stâng. „Nu am vorbit cu el… Raportul medical spune că are o ruptură de ligament. Este o rușine, suntem foarte triști pentru că un alt jucător este accidentat. Nu am avut niciodată trei rupturi de ligament în doar câteva luni”, a declarat Ancelotti.

Și fundașul Ferland Mendy a fost nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări până la sfârșitul primei reprize, adăugând o altă lovitură pentru clubul madrilen care se confruntă cu mai multe accidentări pe termen lung în acest sezon.

Ancelotti a adăugat: „Ceea ce trebuie să facă echipa este să reziste cum am făcut-o până acum. Am făcut mai mult decât se așteptau oamenii. În ciuda problemelor, această echipă rezistă. Vom vedea în următoarele zile dacă se poate face ceva…”