Stiri Serie A

Inter Milano Domină Napoli: O Victorie Senzațională Ce Îi Propulsează În Fruntea Clasamentului în Serie A

Inter Își Consolidează Supremația cu O Victorie de 3-0 Contra Campioanei Napoli

Inter Milan a demonstrat o performanță excelentă, profitând la maximum de oportunitățile apărute pentru a obține o victorie impresionantă cu 3-0 împotriva campioanei Napoli, duminică, 3 decembrie. În timp ce Napoli a reprezentat o provocare continuă pe parcursul meciului, Inter a fost letal în fața porții, cu Hakan Calhanoglu, Nicolo Barella și Marcus Thuram marcând chiar atunci când Napoli câștiga teren în meci.

Napoli a început jocul cu vigoare, Eljif Elmas trăgând un șut puternic de la distanță, forțându-l pe portarul lui Inter, Yann Sommer, la o intervenție salvatoare în defavoarea unei lovituri de colț. În ciuda purtării tricoului portocaliu în deplasare, jucătorii lui Inter au avut dificultăți să se găsească în primele faze ale meciului. Momentumul lor dificil a trecut, iar Napoli a creat deschideri pe flancuri. Înainte de pauză, într-un moment aparent contra-curentului, Inter a marcat, Calhanoglu trimițând un șut precis și plasat de la distanță în colțul de jos al porții pentru a deschide scorul.

Inter se Distanțează de Napoli în Clasament

În repriza a doua, susținuți de o mulțime zgomotoasă acasă, Napoli a continuat presiunea ofensivă, șutul în unghi al lui Kvaratskhelia aproape ratând ținta în minutul 60. Dar în minutul 61, momentumul lui Napoli în repriza a doua a fost stopat când Barella a primit o minge în careu și a driblat abil doi fundași înainte de a plasa mingea dincolo de portarul Alex Meret, dublând avantajul lui Inter.

Thuram a sigilat victoria cu un gol în minutul 85, când a intrat neobservat în careu pentru a împinge în poartă o pasă precisă a lui Juan Cuadrado, venit de pe bancă, pentru al treilea gol al lui Inter.

Inter s-a evidențiat în meciurile jucate în deplasare, având cel mai mare număr de victorii (șase) și primind cele mai puține goluri (două) între echipele din primele cinci ligi europene în acest sezon. Pierderea reprezintă o altă piedică pentru Napoli în speranța de a-și păstra titlul, aflându-se acum la 11 puncte în spatele lui Inter. Se află pe locul cinci, la egalitate cu AS Roma, care ocupă locul patru cu 24 de puncte.

Inzaghi își felicită jucătorul care a marcat primul gol al lui Inter

Strategia Perfectă a lui Inzaghi: Cum Inter a Învins Napoli Prin Eficiență și Disciplină Defensivă

Cu 35 de puncte, Inter conduce în Serie A, având un avantaj de două puncte față de Juventus, aflată pe locul al doilea, după 14 meciuri. Simone Inzaghi, managerul lui Inter, a declarat: „Venind la Napoli, trebuie să te aștepți la unele dificultăți. Am pregătit o strategie pentru a împinge fundașii noștri laterali împotriva fundașilor lor, deoarece cu cât ții Napoli mai departe de zona de pedeapsă, cu atât mai bine. „

„Singura dată când am avut cu adevărat probleme a fost când ne apăram prea adânc. A câștiga în Napoli în acest fel este satisfăcător, dar știm și că este abia etapa a 14-a și mai avem mult de mers. Napoli sunt campionii Italiei. Am avut unele riscuri la ocazia lui Politano și la intervențiile lui Sommer, dar jucătorii au meritat și i-am îmbrățișat pe fiecare în parte,” a adăugat Inzaghi.