Stiri Serie A

AS Roma Învinge Napoli într-o Partidă Electrizantă din Serie A

Victorie Tensionată a Romei: Pellegrini și Lukaku Marchează

Sâmbătă, 23 decembrie, într-un meci intens din Serie A, AS Roma a obținut o victorie importantă cu 2-0 împotriva campioanei en-titre, Napoli, datorită golurilor marcate de Lorenzo Pellegrini și Romelu Lukaku. În ciuda unui joc tensionat, Roma și-a demonstrat superioritatea, avansând pe locul șase în clasament, cu 28 de puncte, depășind Napoli care a coborât pe locul șapte.

Meciul a fost marcat de momente de tensiune. Antrenorul lui Napoli, Walter Mazzarri, a suferit a cincea înfrângere din opt meciuri de la preluarea echipei în noiembrie, o situație care accentuează presiunea asupra sa. Roma, pe de altă parte, a arătat un joc solid, confirmând progresele făcute sub conducerea experimentatului Jose Mourinho.

În prima repriză, arbitru a fost nevoit să acorde șase cartonașe galbene, inclusiv celor doi antrenori, într-un joc în care Roma a părut să fie echipa mai periculoasă, în ciuda dominării posesiei de către Napoli. „Poate nu sunteți de acord, dar sentimentul meu este că după primele 5-10 minute am știut că vom câștiga jocul,” a declarat Mourinho pentru presa italiană.

Pellegrini și Lukaku au adus victoria Romei, 2-0 cu Napoli

Decizii Critice și Strategia Eficientă a lui Mourinho

Primul gol al Romei a venit în minutul 76, când Pellegrini, intrat pe teren cu doar cinci minute înainte, a executat un voleu spectaculos, trimițând mingea în vinclul porții, după ce a profitat de o lovitură ratată a lui Stephan El Shaarawy.

Napoli, care domina partida în privința posesiei, a fost redusă la 10 jucători după ce Matteo Politano a fost eliminat pentru un gest necugetat împotriva lui Nicola Zalewski.

Victor Osimhen a primit și el al doilea cartonaș galben în minutul 86, slăbind și mai mult echipa oaspete. Napoli a rămas în joc datorită intervențiilor miraculoase ale portarului Alex Meret, însă speranțele lor au fost spulberate când Lukaku a înscris în minutul 96, finalizând un contraatac bine orchestrat de echipa gazdă.

„Cu un jucător în plus pe teren am avut un avantaj, l-am exploatat bine cu schimbările și cu interpretarea noastră. Cred că este o victorie bine meritată,” a conchis Mourinho.