Arsenal și Liverpool Împart Punctele într-un Derby Electrizant din Premier League

Avatar of Xpert Bet
Share
Banner Statistici Premium xpertbet

Arsenal Impresionează pe Anfield, Însă Fără Victoria Mult Dorită

Arsenal a demonstrat că este o candidată serioasă la titlu, după ce a obținut un remiză valoroasă, 1-1, pe terenul lui Liverpool. Performanța echipei lui Mikel Arteta, care a terminat pe locul doi în sezonul trecut și a câștigat cinci din ultimele șapte meciuri, îi permite să se afle pe primul loc în Premier League, cu 40 de puncte din 18 jocuri. Liverpool se află pe locul secund cu 39 de puncte, la egalitate cu Aston Villa, dar cu un golaveraj mai bun.

Arteta a lăudat intensitatea meciului, descriindu-l drept „unul dintre cele mai intense pe care le-am văzut în 20 de ani în această ligă”. Deși Arsenal a avut momente de dominare, în special în ultimele 20 de minute, Arteta a considerat că remiza este un rezultat echitabil. În ultimele 14 sezoane, liderul clasamentului de Crăciun a câștigat titlul în 10 ocazii. Actualii campioni, Manchester City, se află pe locul cinci, cu un meci mai puțin jucat.

Gabriel înscrie cu o lovitură de cap

Liverpool și Arsenal, O Confruntare de Top

Managerul lui Liverpool, Jurgen Klopp, a recunoscut forța lui Arsenal, spunând: „Doamne, cât de puternici sunt ei? Vestea bună este că și noi suntem la fel de buni.” Klopp a fost dezamăgit de începutul slab al echipei sale, în special că au încasat gol de la o fază fixă, dar a apreciat reacția echipei în a doua repriză.

Arsenal a luat conducerea devreme în meci, când brazilianul Gabriel Magalhaes i-a luat fața lui Cody Gakpo pentru a înscrie cu capul după o pasă de la căpitanul Martin Odegaard, în minutul 4 al meciului. Liverpool a egalat prin Mohamed Salah în minutul 29, după o pasă lungă și precisă de la Trent Alexander-Arnold. Salah a înscris cu un șut puternic cu stângul, marcând golul său cu numărul 151 în Premier League și urcând pe locul 10 în lista all-time.

Liverpool a avut șanse mari de a câștiga, cerând un penalty pentru un presupus henț al lui Odegaard și ratând alte oportunități, inclusiv un șut al lui Alexander-Arnold care a lovit bara transversală. Arsenal a avut și ea o ocazie mare prin Bukayo Saka, dar șutul său a fost deviat. În cele din urmă, ambele echipe au fost nevoite să se mulțumească cu un punct, un rezultat bun pentru rivala lor, campioana en-titre Manchester City.