Stiri Premier League

Arsenal Pierde Supremația în Premiere League Înfrântă de West Ham

Premieră: West Ham Învinge Arsenal pe Emirates

Arsenal Londra a ratat oportunitatea de a reveni pe primul loc în clasamentul Premier League după un eșec usturător, 0-2 acasă în fața lui West Ham United. Meciul a fost marcat de eficiența oaspeților, care au marcat de două ori din doar trei șuturi pe poartă.

Acest eșec lasă Arsenal pe locul al doilea în clasament, cu 40 de puncte, în urma lui Liverpool. West Ham, de cealaltă parte, avansează pe locul șase cu 33 de puncte, marcând o victorie importantă pentru antrenorul David Moyes, a cărui echipă nu a câștigat niciodată pe terenul lui Arsenal în 22 de încercări în ligă.

Cehul Tomas Soucek a deschis scorul pentru West Ham în prima repriză, iar fostul apărător al lui Arsenal, grecul Konstantinos Mavropanos, a extins după pauză avantajul oaspeților cu o lovitură de cap plasată sub transversală, în urma executării unui corner.

Deși a avut mai multe șanse, Arsenal nu a reușit să transforme nicio oportunitate, în ciuda unor ocazii importante ratate de Gabriel Jesus și Bukayo Saka, acesta din urmă lovind bara spre dezamăgirea antrenorului Mikel Arteta.

Soucek a deschis scorul pe Emirates

Rezistă Arsenal până la Final în Lupta Pentru Titlu?

Această înfrângere ridică întrebări despre capacitatea lui Arsenal de a menține o prestație constant bună pentru câștigarea titlului. Echipa antrenată de Arteta a fost liderul ligii în aceeași perioadă a anului trecut, dar a cedat în final în fața lui Manchester City.

Problemele de finalizare au fost evidente în acest meci, cu Jesus ratând o oportunitate clară de gol și Saka fiind oprit de portarul Alphonse Areola în câteva ocazii în care suporterii tunarilor din tribunele Emirates Stadium au suferit intens.

În timp ce Arsenal se confruntă cu o provocare continuă pentru titlu, West Ham își consolidează poziția în top șase, arătând că în prezent pot depăși adversari de top chiar pe terenul acestora.