Stiri Premier League

West Ham vs. Brighton: Lupta pentru Top 6 în Premiere League se Încheie la Egalitate

Un Meci Echilibrat, Fără Goluri

West Ham United și Brighton & Hove Albion și-au încheiat seria meciurilor festive cu un rezultat de egalitate, 0-0. Acest rezultat vine după ce West Ham a ratat șansa de a obține a patra victorie consecutivă în Premier League. Meciul s-a desfășurat pe London Stadium și, deși a fost lipsit de goluri, ambele echipe au avut numeroase ocazii de a schimba soarta jocului.

Pascal Gross a avut o oportunitate excelentă de a deschide scorul pentru Brighton înainte de pauză, dar lovitura sa de cap a fost salvată de portarul Alphonse Areola. De partea cealaltă, Adam Lallana a fost aproape de a marca golul victoriei în minutele de final. Pablo Fornals și Tomas Soucek au avut, de asemenea, momente în care ar fi putut inclina balanța în favoarea gazdelor, dar fără succes.

Tomas Soucek

Puncte Prețioase pentru Ambele Echipe

top 6. West Ham, aflată pe locul al șaselea, cu 34 de puncte după 20 de meciuri, a jucat fără Mohammed Kudus, plecat la Cupa Națiunilor Africane, și Lucas Paqueta, accidentat. Pe de altă parte, Brighton, cu acest punct câștigat, a urcat pe locul al șaptelea, depășind Manchester United la golaveraj și acumulând 31 de puncte.

Ambele echipe privesc cu optimism noul an, având în vedere că onorurile europene și un loc în top 6 în Premier League rămân obiective realizabile. James Milner de la Brighton, în vârstă de 37 de ani, a subliniat importanța acestui meci într-o declarație pentru Sky Sports, menționând că, deși rezultatul a fost dezamăgitor, performanța echipei a fost solidă. David Moyes, antrenorul lui West Ham, a recunoscut că echipa sa a avut noroc în unele momente, dar a apreciat perioada sărbătorilor ca fiind una reușită, cu trei victorii și un egal.