Stiri Diverse

Urawa Red Diamonds și Al Ahly Își Asigură Locul în Semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor

Urawa Red Diamonds Învinge Leon și Se Pregătește pentru Meciul cu Manchester City

Urawa Red Diamonds, campioana Japoniei care a câștigat Liga Campionilor Asiei, a avut o performanță remarcabilă vineri, 15 decembrie, învingând cu 1-0 echipa mexicană Leon și asigurându-și astfel un loc în semifinala Cupei Mondiale a Cluburilor.

Alex Schalk, intrat pe teren ca rezervă, a marcat golul victoriei în minutul 78, făcând diferența într-un meci echilibrat. Pasa decisivă a venit de la Jose Kante, iar Schalk, după ce a controlat mingea cu piciorul stâng, a înscris cu un șut precis cu dreptul, trecând de portarul advers Rodolfo Cota.

Leon, campionii Ligii Campionilor CONCACAF, și-au văzut speranțele de revenire compromise când căpitanul William Tesillo a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, lăsând echipa mexicană în inferioritate numerică.

Aceasta a fost prima apariție a lui Leon la Cupa Mondială a Cluburilor, în timp ce Urawa Red Diamonds, campionii Asiei, au avut performanțe anterioare notabile în competiție, clasându-se pe locul al treilea în 2007 și participând și în 2017. Urawa se va confrunta marți cu campionii Europei, Manchester City, în semifinale.

Alex Schalk (cel mai scund) a aînscris golul victoriei pentru Urawa

Al Ahly Obține Victorie Clară și Întâlnește Fluminense în Semifinală

Pe de altă parte, echipa egipteană Al Ahly a avut o prestație convingătoare, câștigând cu 3-1 împotriva lui Al-Ittihad, campioana Arabiei Saudite, asigurându-și și ea un loc în semifinalele competiției. După ce francezul Karim Benzema a ratat un penalty pentru echipa saudită, Al Ahly a preluat controlul meciului, deschizând scorul prin Ali Maaloul, care a convertit un penalty acordat pentru un henț comis de apărătorul lui Al-Ittihad, Hassan Kadesh.

Al-Ittihad a luptat pentru egalare și a obținut un penalty pentru un henț comis de apărătorul Al Ahly, Mohamed Abdelmonem, însă Benzema nu a reușit să transforme, fiind blocat de portarul Mohamed El Shenawy. Al Ahly și-a dublat avantajul când Hussein El Shahat a înscris un gol spectaculos, iar la scurt timp, Kahraba a asistat la un contraatac rapid finalizat de Emam Ashour.

Chiar dacă Al-Ittihad a marcat un gol de consolare în ultimul minut prin Benzema, acesta a venit prea târziu pentru a schimba soarta meciului. Al Ahly a terminat partida cu un om în minus, după ce Anthony Modeste a fost eliminat în minutul 90, la scurt timp după ce a intrat în locul lui Aliou Dieng. Echipa africană se va confrunta luni cu deținătorii titlului Copa Libertadores, brazilienii de la Fluminense, în cealaltă semifinală.

Aceste victorii importante pentru Urawa Red Diamonds și Al Ahly demonstrează forța și determinarea echipelor în această competiție prestigioasă, anticipând pentru semifinale partide incitante și de mare spectacol în Cupa Mondială a Cluburilor.