Stiri Tenis

Surpriză de Proporții: Novak Djokovic Învins de Alex de Minaur în Cupa United!

Djokovic, Înfrânt în Mod Surprinzător

Novak Djokovic, liderul mondial în tenisul masculin, a suferit o înfrângere neașteptată în fața australianului Alex de Minaur, cu scorul de 6-4, 6-4, în sferturile de finală ale Cupei United. Aceasta a fost prima sa înfrângere în Australia după șase ani, punând capăt unei serii de 43 de meciuri câștigate în această țară.

Djokovic, campion la Australian Open și pregătit pentru un al 11-lea titlu pe Melbourne Park, a fost vizibil afectat de o problemă la încheietura mâinii drepte, care l-a deranjat și în meciul câștigat pentru Serbia împotriva Republicii Cehe.

Clasat pe locul 12 mondial, Alex de Minaur a reușit un break pe serviciul lui Djokovic, adjudecându-și primul set. În setul al doilea, australianul a continuat să domine, lăsându-l pe Djokovic fără răspuns și asigurându-și astfel victoria. Aceasta a fost prima victorie a lui De Minaur împotriva unui lider ATP.

Alex de Minaur

Performanțe Notabile în Cupa United

Astfel, De Minaur a devenit primul jucător australian care a învins un număr unu mondial de când Nick Kyrgios l-a învins la US Open 2022 pe Daniil Medvedev, lider ATP la acea oră. Performanța sa remarcabilă pune mari speranțe pe umerii săi pentru Australian Open, turneu care va începe pe 14 ianuarie.

În alte meciuri ale Cupei United, Ajla Tomljanovic a asigurat calificarea Australiei în semifinale prin victoria sa cu 6-1, 6-1 împotriva Natalijei Stevanovic. Polonia, cu Hubert Hurkacz și Iga Swiatek în frunte, a învins China pentru a ajunge în semifinale. Swiatek a câștigat al treilea meci consecutiv, pregătindu-se astfel pentru Australian Open.

De asemenea, Franța s-a calificat în sferturi datorită victoriilor lui Caroline Garcia și Adrian Mannarino împotriva Italiei. În Grupa B, Grecia a învins Canada cu 2-0, cu victorii ale lui Stefanos Tsitsipas și Maria Sakkari, jucători care vor fi protagoniștii viitoarelor ponturi în tenis vizavi de apropiatul Australian Open.