tennis Stiri

Succes istoric al lui Jannik Sinner la Turneul Campionilor în fața lui Djokovic

Sinner își face drum către semifinale după victoria asupra lui Djokovic

Într-un triumf mult așteptat și pe cel mai prestigios teren de joc, la ATP Finals din Torino, Turneul Campionilor, Jannik Sinner a reușit să îl învingă pentru prima dată pe Novak Djokovic, numărul 1 mondial.

Tânărul talent italian a obținut victoria într-un meci extrem de disputat, în trei seturi, cu scorul de 7-5, 6-7 (5), 7-6 (2), aducând entuziasm într-un Pala Alpitour plin până la refuz. La finalul meciului, Jannik a declarat: „Nu există un loc mai frumos pentru a învinge numărul 1 mondial”.

Meciul a fost echilibrat, cu un serviciu puternic, iar în primul set, Sinner a preluat controlul la 5-5, când o greșeală a lui Nole i-a permis italianului să realizeze break-ul și să închidă primul set cu 7-5. În al doilea set, Sinner a arătat o soliditate remarcabilă în fața unui Djokovic adesea deranjat de entuziasmul publicului.

Djokovic a recunoscut că jocul său bun n-a fost îndeajuns pentru victorie

Cu toate acestea, sârbul a câștigat setul la tie-break cu 7-5. În setul decisiv, la al șaselea game, Sinner a reușit să-i ia serviciul adversarului și să se poziționeze la 4-2. Însă, nu a durat mult până când Djokovic a reușit un contra-break.

Meciul s-a desfășurat în echilibru total până la 6-6. În tiebreak, Jannik a fost nemilos, ajungând la 5-0, apoi la 6-2, închizând apoi meciul cu încă un smash impresionant, după trei ore și 11 minute.

„Este normal să pierd unele meciuri de genul acesta, dar trebuie să mă mulțumesc cu lupta, cu spiritul de luptă. Am reușit să revin dintr-un set jos, o ruptură în setul al treilea, jucând într-un mod foarte provocator și condiții dificile pe teren astăzi. Sunt mândru de lupta pe care am depus-o. Pur și simplu nu a fost suficient pentru victorie”, a declarat liderul ATP.

Accidentat, Tsitsipas părăsește Turneul Campionilor

După celălalt meci din grupa, Stefanos Tsitsipas se pregătește să părăsească ATP Finals marți, după retragerea din meciul său cu Holger Rune în primul set. Tsitsipas, al șaselea favorit, era condus cu 2-1 de Rune când a fost nevoit să se retragă din meciul Grupului Verde, oferindu-i debutantului Rune prima sa victorie în turneul de final de sezon.

Grecul este acum aproape sigur că se va retrage, ceea ce înseamnă că Hubert Hurkacz va intra în joc pentru meciul său final împotriva lui Novak Djokovic fără nicio șansă de a avansa în semifinale după două înfrângeri.