Stiri Tenis

Rybakina și Dimitrov, Campioni la Brisbane; Rublev Câștigă la Hong Kong

Rybakina și Dimitrov Strălucesc la Brisbane

Elena Rybakina a oferit o lecție de tenis Arynei Sabalenka, apărându-și titlul cu o victorie categorică de 6-0, 6-3 în finala Brisbane International. Rybakina, fostă campioană la Wimbledon, a dominat meciul, încheind primul set în doar 24 de minute. Acesta este al șaselea titlu din cariera ei.

De cealaltă parte, în finala masculină, Grigor Dimitrov a câștigat primul său titlu ATP după mai bine de șase ani, învingându-l pe danezul Holger Rune cu 7-6(5), 6-4. Acesta a fost un meci strâns, în care experiența și abilitatea lui Dimitrov au prevalat în fața elanului tânărului Rune.

Rublev Începe Anul cu Victorie la Hong Kong

Andrey Rublev a început sezonul cu un triumf la Hong Kong Open, unde l-a învins pe Emil Ruusuvuori din Finlanda cu 6-4, 6-4 în finală, câștigând astfel al 15-lea titlu la nivel de turneu. Această victorie vine după o înfrângere dureroasă suferită în fața aceluiași adversar anul trecut la Cincinnati.

Rublev a declarat că această victorie îi va oferi mai multă încredere pentru Australian Open, primul Grand Slam al anului, care începe duminica viitoare continând până pe 28 ianuarie, ale cărui meciuri fac deliciul pariorilor sportivi aflați în căutarea celor mai benefice ponturi din tenis.