Stiri Champions League

Revenire de Excepție: Manchester City Își Asigură Locul 1 în Grupa G cu o Victorie 3-2 împotriva RB Leipzig

Julian Alvarez Decide în Minutele Finale: City Rămâne Invincibilă în Grupele Ligii Campionilor

Manchester City a demonstrat un comeback spectaculos în Liga Campionilor, câștigând 3-2 împotriva lui RB Leipzig și asigurându-și primul loc în Grupa G, cu o etapă rămasă.

Prima repriză a fost una dezamăgitoare pentru City, care s-a aflat într-un deficit de două goluri, Lois Openda profitând de erorile defensive ale echipei gazdă. Cu toate acestea, Pep Guardiola a găsit cuvintele potrivite în pauza de odihnă, iar echipa sa a revenit uluitor în partea secundă.

Pep Guardiola a elogiat echipa pentru reacția sa la finalul meciului, subliniind spiritul de luptă al jucătorilor. Aceasta a fost a doua revenire a lui Guardiola de la un deficit de două goluri în cariera sa de antrenor în Liga Campionilor.

Bucurie la final de meci

Erling Haaland, Erou cu Golul 40 în Liga Campionilor: Manchester City Își Revine După un Început Slab

Erling Haaland, care a devenit cel mai rapid jucător cu 40 de goluri înscrise în Liga Campionilor, a deschis tabela pentru City în minutul 54, redând speranță fanilor. Phil Foden a egalat în minutul 70, iar Julian Alvarez a adus victoria cu un gol marcat în minutul 87, după o pasă excelentă de la Foden.

Foden a menționat că „avem o mentalitate excelentă și este plăcut să vezi acest lucru”. Echipa a avut nevoie de primul gol pentru a-și găsi ritmul, iar motivația a crescut după reușita lui Haaland.

Victoria aduce City pe primul loc în Grupa G, cu 15 puncte, în timp ce RB Leipzig rămâne pe locul secund, cu 9 puncte. Manchester City va încheia faza grupelor cu un meci împotriva sărbilor de la Steaua Roșie Belgrad pe 13 decembrie.