Stiri Champions League

Real Sociedad își Asigură Primul Loc în Grupa D a Ligii Campionilor Printr-un Egal Impresionant cu Inter Milano

Real Sociedad - O Performanță Strategică Deosebită pe San Siro

Într-un meci crucial disputat pe San Siro, Real Sociedad a jucat strategic pentru a-și asigura primul loc în Grupa D a Ligii Campionilor, remizând 0-0 cu Inter Milano. Această remiză marchează un moment istoric pentru echipa spaniolă, care avansează în fazele eliminatorii ca lideri de grupă pentru prima oară.

Martin Zubimendi, mijlocașul Real Sociedad, și-a exprimat bucuria într-un interviu pentru Movistar: „Este o bucurie pură. Trebuie doar să te uiți la toți fanii care au venit aici. La început, acest obiectiv (câștigarea grupei) părea puțin complicat, dar odată ce am început, am reușit. E incredibil.”

Real a dominat posesia pe parcursul unei prime reprize lipsite de emoții, în care nu a reușit să trimită niciun șut pe poartă. Inter, care a adoptat o strategie de contraatac, a ratat singura lor șansă de a deschide scorul chiar înainte de pauză.

Lautaro Martinez

Arma Secretă, Lautaro Martinez, Anihilat de Apărarea lui Real

Simone Inzaghi, antrenorul lui Inter, a încercat să schimbe dinamica meciului în a doua repriză, introducându-l pe golgheterul din Serie A, Lautaro Martinez. Cu toate acestea, argentinianul nu a reușit să fructifice oportunitățile avute în careu.

Zubimendi, desemnat omul meciului, a adăugat: „Știam că trebuie să jucăm un joc lent, cu multă posesie. Am reușit să facem asta, mai ales în prima repriză, dar trebuia să fim întotdeauna atenți la contraatacuri, pentru că unu la unu, au jucători letali.”

Real a crezut că a obținut victoria printr-un penalty, care a fost în cele din urmă anulat de VAR, în timp ce Takefusa Kubo a fost avertizat pentru simulare în careu cu 15 minute înainte de final.

Takefusa Kubo (14)

Inter Milano se Califică și Are Privirile Ațintite Spre Viitor

Inzaghi, antrenorul lui Inter, a rămas pozitiv în ciuda locului secund: „Știam că locul secund va însemna o tragere la sorți mai dificilă, dar nu vreau să văd fețe triste, vreau doar zâmbete, deoarece am terminat grupa neînvinși,” a spus el pentru Mediaset și Sky Sport Italia.

„Suntem în optimi pentru al treilea an consecutiv. Suntem foarte mulțumiți. Am vrut o altă victorie în fața fanilor noștri, am încercat până în minutul 95. Am întâlnit un adversar de calitate și Inter a avut cele mai bune ocazii de gol. Vom vedea ce va spune tragerea la sorți. Am terminat pe locul doi în grupă și în sezonul trecut și am ajuns în finală, a explicat antrenorul italian.

Tragerea la sorți pentru optimi va avea loc luni, 18 decembrie. În celălalt meci al Grupei D, campioana Portugaliei, Benfica, a învins cu 3-1 pe RB Salzburg, asigurându-și la limită locul trei în grupă, cu patru puncte, și avansând în etapele eliminatorii ale Europa League pe baza diferenței de golaveraj.