PSG Remizează cu Lille dar se Distanțează în Clasamentul Ligue 1

Avatar of Xpert Bet
Share
Banner Statistici Premium xpertbet

Mbappe Marchează pentru PSG, însă Lille Răspunde în Ultimul Minut

Paris Saint Germain, liderul Ligue 1, a fost nevoit să se mulțumească cu un singur punct în deplasarea de la Lille, după ce gazdele au egalat în ultimul minut printr-un gol marcat de Jonathan David. PSG a deschis scorul dintr-un penalty transformat de Kylian Mbappe în minutul 66, după ce Bafode Diakite l-a faultat pe Lucas Hernandez.

Egalul a venit ca un adevărat șoc pentru PSG, după ce o pasă slabă a lui Marco Asensio a fost interceptată. Deși șutul deviat al lui Adam Ounas a fost respins de portarul Arnau Tenas, David a fost la locul potrivit la respingere pentru a împinge mingea în plasă.

Rezultatul lasă PSG în fruntea clasamentului cu 37 de puncte, având un avans de cinci puncte față de Nice, ocupanta locului secund, care a pierdut cu 3-1 în fața lui Le Havre sâmbătă. AS Monaco, pe locul trei, a suferit o înfrângere, 0-1 acasă cu Olympique Lyon vineri. Egalul lui Lille îi aduce pe aceștia pe locul patru cu 28 de puncte.

Mbappe deschide scorul din penalty

Luis Enrique Este Dezamăgit după Egalul cu Lille

Lille a început puternic meciul în fața unui public entuziast și a creat șanse inițiale, dar pe măsură ce jocul a progresat, oaspeții au preluat controlul. Ousmane Dembele a avut prima oportunitate clară pentru PSG, dar tentativa sa dintr-un unghi scurt a ratat ținta. Înainte de pauză, Vitinha a fost aproape să marcheze pentru oaspeți, dar portarul Lille, Lucas Chevalier, a respins în corner.

PSG a menținut presiunea la începutul celei de-a doua reprize și a preluat conducerea când Mbappe a transformat penalty-ul acordat la faultul asupra lui Hernandez. Totuși, Lille a avut ultimul cuvânt, cu David egalând scorul în ultimele clipe ale meciului.

Managerul lui PSG, Luis Enrique, a exprimat dezamăgirea echipei sale. „Abia am suferit în primele 80 de minute, dar o ușoară lipsă de control și presiunea lui Lille ne-au adus la egalitate,” a spus el. „Este păcat, dar trebuie să joci meciurile până în ultima secundă. Este un rezultat care nu face neapărat dreptate jocului nostru, dar asta este!”

Liderul Ligue 1 își continuă campania acasă împotriva lui Metz miercuri, în timp ce Lille va călători la Strasbourg înainte de pauza sărbătorilor de iarnă. Cu toate acestea, PSG trebuie să reflecteze la cum își poate îmbunătăți jocul pentru a-și menține avantajul în fruntea Ligue 1, în timp ce Lille își consolidează poziția în topul clasamentului.