Stiri Tenis

Novak Djokovic Începe 2024 cu Succes în United Cup

Djokovic Conduce Serbia spre Victorie

Liderul mondial Novak Djokovic a încheiat un an 2023 spectaculos cu o nouă victorie, depășindu-l pe chinezul Zhang Zhizhen cu 6-3, 6-2 la debutul său în United Cup duminică, 31 decembrie. Djokovic, în vârstă de 36 de ani, a demonstrat că încă se află în formă de top, câștigând Australian Open, French Open și US Open în sezonul trecut, cu singura sa înfrângere venind în finala de la Wimbledon.

Djokovic a început sezonul 2024 în forță, învingându-l pe Zhang, numărul 58 mondial, în doar 72 de minute pe RAC Arena. De asemenea, s-a întors pentru a face echipă cu Olga Danilovic și a sigilat o victorie cu 6-4, 1-6, 10-6 împotriva perechii Zheng Qinwen și Zhang, asigurându-i Serbiei un succes cu 2-1 în acest turneu de echipă mixtă.

Alte Rezultate din United Cup

În Grupa C, Taylor Fritz și Jessica Pegula au ajutat campioana en-titre, Statele Unite, să învingă Marea Britanie cu 2-1. Ei au depășit cuplul Neal Skupski și Katie Boulter cu 1-6, 7-6(4), 10-7. Statele Unite pot asigura calificarea în sferturile de finală ale evenimentului, cu premii totale de 10 milioane de dolari, cu o victorie împotriva Australiei luni, 1 ianuarie.

Katie Boulter a continuat să impresioneze la începutul sezonului, revenind de la un set și 0-3 pentru a învinge pe numărul cinci mondial Jessica Pegula cu 5-7, 6-4, 6-4, aducând Marea Britanie în avantaj cu 1-0. Fritz a egalat scorul pentru Statele Unite, gestionând o problemă la coapsa stângă pentru a-l învinge pe Cameron Norrie cu 7-6(5), 6-4.

În Sydney, Canada a obținut o victorie cu 2-1 împotriva statului Chile în Grupa B, cu Steven Diez și Leylah Fernandez învingându-i pe Tomas Barrios Vera și Daniela Seguel cu 7-5, 4-6, 10-8. Fernandez a dominat meciul de deschidere împotriva lui Seguel cu 6-2, 6-3, înainte ca Nicolas Jarry să câștige 7-5, 6-4 împotriva lui Diez, care a l-a înlocuit pe Felix Auger-Aliassime.