Avatar of Xpert Bet
Share
Banner Statistici Premium xpertbet

Vezi Cum McTominay a Adus Victoria: Manchester United - Chelsea 2-1

Miercuri seară, pe Old Trafford, Scott McTominay a continuat forma sa excelentă în marcarea de goluri, contribuind cu două reușite pentru a conduce Manchester United la o victorie binemeritată cu 2-1 împotriva lui Chelsea în Premier League.

United, sub comanda antrenorului Erik ten Hag, a dominat partida, aducând o ușurare binevenită pentru managerul supus presiunii ultimului rezultat. După 15 etape, echipa se află acum pe locul șase, cu 27 de puncte, la doar trei puncte distanță de primele patru echipe din clasament. În schimb, Chelsea ocupă poziția a zecea, având 19 puncte.

McTominay, cu cinci goluri în acest sezon, a deschis scorul în minutul 19, reluând cu un voleu spectaculos un șut al coechipierului său, Harry Maguire, care fusese respins de portarul lui Chelsea.

Cole Palmer, fan declarat al lui United, a egalat înainte de pauză cu un șut precis cu piciorul stâng, printre picioarele lui Victor Lindelof, învingându-l pe portarul Andre Onana.

Al doilea gol al serii pentru McTominay a venit în minutul 69, când a reușit să înscrie cu capul după o centrare perfectă de la Alejandro Garnacho.

În ciuda unui penalty ratat de către Bruno Fernandes în minutul 9, Manchester United a controlat jocul și a avut 28 de șuturi la poartă, dintre care nouă pe spațiul acesteia.

McTominay felicitat după înscrierea golului victoriei

Revirimentul United: De la Înfrângere la o Victorie Binemeritată în Premier League

Antrenorul lui Chelsea, Mauricio Pochettino, a recunoscut valoarea adversarului, declarând că „cealaltă echipă a meritat victoria. A fost dificil la început. Au arătat o energie masivă.”

McTominay a avut mai multe ocazii să își completeze un hat-trick, inclusiv într-un moment frenetic în care portarul Sanchez l-a respins cu o dublă paradă uimitoare, chiar înainte de pauză.

Această victorie reprezintă a patra din ultimele cinci partide pentru United, consolidându-le poziția în partea de sus a clasamentului și aducând o doză necesară de optimism în rândul suporterilor.