Stiri Diverse

Manchester City, Performanță Impresionantă: Acces în Finala Cupei Mondiale a Cluburilor

O Victorie Convingătoare pentru Manchester City

Manchester City, una dintre cele mai puternice echipe din Europa, a oferit o lecție de fotbal echipei japoneze Urawa Red Diamonds, învingând-o cu 3-0 în semifinala Cupei Mondiale a Cluburilor de marți, 19 decembrie. Acest triumf pregătește scena pentru o finală incitantă împotriva formației braziliene Fluminense, programată vineri, 22 decembrie.

Deși au fost ținuți în șah de organizarea defensivă a japonezilor în prima jumătate a meciului, City a deschis scorul cu un autogol al lui Marius Hoibraten în timpul adițional al primei reprize. Mateo Kovacic, venit de la Chelsea, a dublat avantajul în minutul 52, marcând primul său gol pentru City. Bernardo Silva a sigilat victoria cu un șut deviat, permițând echipei să joace restul partidei într-un mod relaxat.

Echipa lui Pep Guardiola, care câștigase doar trei din ultimele opt meciuri în toate competițiile, își propune să devină al patrulea club englez care câștigă acest titlu, după Manchester United, Liverpool și Chelsea. În finală, City pornește ca mare favorită împotriva câștigătorilor Copei Libertadores, Fluminense, care au învins echipa egipteană Al-Ahly cu 2-0.

Bernardo Silva a stabilit scorul final, 3-0

Guardiola și Manchester City, Cu Ochii pe Trofeu

Guardiola, care a câștigat acest titlu de două ori cu Barcelona și o dată cu Bayern München, a subliniat importanța acestui meci pentru club. „Pentru a fi în această finală, trebuie să faci lucruri incredibile, cum ar fi câștigarea Ligii Campionilor. Poate că aceasta va fi singura oară când vom juca acest turneu în viața noastră. Vom încerca să câștigăm titlul pe care nu îl avem pentru a completa cercul.”

City a avut câteva oscilații în competițiile interne și a pierdut teren în Premier League în încercarea sa de a câștiga al patrulea titlu consecutiv. Cu toate acestea, chiar și fără Erling Haaland și cu schimbări în echipă după egalul 2-2 cu Crystal Palace de sâmbătă, au fost mult prea puternici pentru echipa japoneză.

Kovacic a marcat al doilea gol pentru City

Filmul jocului

Strategia Diamonds a fost clară, împachetând apărarea și mijlocul terenului pentru a crea un zid roșu în fața porții lor. Deși abia au ieșit din propria jumătate, au fost aproape să ajungă la pauză fără gol primit, dar au fost învinși atunci când Matheus Nunes a găsit spațiu, iar centrarea sa a fost deviată în propria poartă de Hoibraten.

Jocul s-a deschis în a doua repriză, cu Diamonds arătând mai multă agresivitate, dar aceasta le-a facilitat sarcina jucătorilor lui City. Kovacic, de două ori câștigător al competiției cu Real Madrid și o dată cu Chelsea, a fost lansat și a marcat cu un șut puternic. City și-a sigilat victoria când Nishikawa a făcut o parare bună, dar mingea a ajuns la Bernardo Silva, al cărui șut a deviat ușor și a intrat în poartă.

Tot ce a mai rămas pentru Manchester City a fost să se asigure că menține poarta închisă, lucru pe care l-au și făcut, reușind prima lor partidă fără gol primit din 7 noiembrie. Urawa Red Diamonds se va confrunta cu Al-Ahly în meciul pentru locul trei, vineri, în deschiderea finalei.