Stiri Serie A

Juventus Obține o Victorie de Senzație: Gol în Ultimele Secunde ale Duelului cu Monza

Federico Gatti, Eroul Serii cu Golul Decisiv în Timp Suplimentar

Serie A a oferit un spectacol palpitant în confruntarea dintre Juventus și Monza, unde Federico Gatti a devenit eroul serii, marcând golul decisiv în timpul suplimentar. Într-o partidă marcată de momente dramatice, Juventus a învins cu 2-1, propulsându-se pe primul loc în clasamentul Serie A.

Meciul a debutat cu o lovitură de teatru în minutul 11, când Juventus a obținut un penalty după un fault asupra lui Andrea Cambiaso. Dusan Vlahovic a executat lovitura de pedeapsă, dar portarul lui Monza, Michele di Gregorio, a apărat șutul, reușind apoi să devieze în corner și mingea revenită la Vlahovic.

Totuși, cu o lovitură de cap bine plasată, Adrien Rabiot a deschis scorul în favoarea Juve din cornerul rezultat fazei de după ratarea loviturii de pedeapsă.

Adrien Rabiot după înscrierea primului gol

Juventus, Lider în Serie A După O Victorie cu 2-1 în fața echipei Monza

În ciuda condițiilor meteorologice dificile, cu ploaie torențială, intensitatea meciului a scăzut în repriza a doua. Monza a reușit să egaleze în ultimele momente de joc regulamentar, grație unui gol al lui Valentin Carboni, după ce Rabiot marcase anterior pentru Juventus.

Dramatismul partidei a atins apogeul în ultimele clipe, când Adrien Rabiot a reușit o pasă decisivă în careul lui Monza, găsindu-l pe Federico Gatti. Acesta a ratat inițial șutul, dar a recuperat rapid, trimițând mingea în poartă și aducând cele trei puncte vitale pentru Juventus.

Federico Gatti, eroul serii, a împărtășit: „Este o emoție incredibilă să marchezi un gol atât de important. Aceste trei puncte sunt atât de importante.” Juventus, acum lider cu 33 de puncte după 14 meciuri, și se pregătește pentru următorul duel în Serie A împotriva lui Napoli pe 8 decembrie.