Stiri Serie A

Inter Milano Își Consolidează Poziția de Lider în Serie A cu o Victorie Convingătoare

Bisseck și Barella, Eroi pentru o Zi

Inter Milano și-a confirmat supremația în Serie A printr-o victorie categorică, 2-0 împotriva lui Lecce, sâmbătă, menținându-și astfel avansul de patru puncte în fruntea clasamentului. Cu această victorie, Inter ajunge la 44 de puncte după 17 meciuri, distanțându-se de urmăritoarea Juventus, care a obținut și ea o victorie, dar cu un scor mai strâns, 2-1 împotriva lui Frosinone. Echipa Lecce, pe de altă parte, rămâne pe locul 12, având acumulate 20 de puncte.

Primul gol al Interului a venit chiar înainte de pauză, în minutul 43, când Yann Bisseck a marcat cu o lovitură de cap, fructificând o centrare excelentă a lui Hakan Calhanoglu. Bisseck, apărător în vârstă de 23 de ani, își manifestase deja prezența în joc, lovind anterior bara porții oaspeților dintr-un voleu, după o fază fixă.

A doua repriză a fost marcată de o presiune susținută din partea lui Lecce, dar Inter a reușit să-și securizeze victoria în minutul 78, când Nicolo Barella a finalizat o combinație cu Marko Arnautovic. Barella a primit mingea de la Arnautovic și a înscris cu sânge rece. „A fost o pasă incredibilă, dar nu mă surprinde, pentru că înțelegerea lui, cu spatele la poartă, este printre cele mai bune cu care am jucat,” a declarat Barella pentru Inter TV.

Arnautovic, care a primit oportunitatea de a fi titular datorită unei accidentări a lui Lautaro Martinez, a avut o prestație remarcabilă, deși căutarea golului său în Serie A continuă. După golul lui Barella, Arnautovic a avut o reacție emoțională, căzând în genunchi și fiind înconjurat de colegii săi de echipă. „Știu că sunt într-un moment dificil, vorbim în fiecare zi. Am început sezonul cu o pasă de gol, dar apoi am lipsit șase săptămâni,” a mărturisit Arnautovic.

Barella și Bisseck au fost decisivi

Rezistența lui Lecce și Aspirațiile lui Inter

Lecce a fost redusă la 10 jucători în minutul 83, când Lameck Banda a primit cartonaș roșu pentru proteste. Inter a continuat să atace, căutând să-și mărească avantajul, dar a fost negată de o dublă salvare fantastică a portarului Falcone în fața lui Benjamin Pavard și Kristjan Asllani, cu doar două minute înainte de finalul meciului.

Inter, eliminată miercuri din Cupa Italiei de Bologna, a înregistrat a patra victorie consecutivă în campionat, iar echipa condusă de Simone Inzaghi este acum neînvinsă în 11 jocuri din Serie A. Pentru Lecce, aceasta a fost primul eșec după o serie de cinci meciuri fără înfrângere.