Stiri La Liga

Getafe Obține un Egal Uimitor Contra lui Atletico Madrid: Un Meci Spectaculos în La Liga

Griezmann Egalează Recordul, dar Getafe Răstoarnă Pronosticurile

Getafe a demonstrat o revenire remarcabilă marți seara, obținând un egal, 3-3 în deplasare cu Atletico Madrid, într-un meci plin de emoții din La Liga. Borja Mayoral a fost eroul serii pentru Getafe, marcând două goluri, inclusiv un penalty crucial în prelungiri, egalând scorul într-un meci în care Antoine Griezmann a egalat recordul de goluri al gazdelor.

Francezul Griezmann a înscris două goluri, egalându-l pe Luis Aragones ca cel mai bun marcator al clubului, cu 173 de goluri. Cu toate acestea, eforturile sale nu au fost suficiente pentru a asigura toate cele trei puncte, deoarece Getafe a revenit de la un handicap de 1-3.

Pentru echipa lui Diego Simeone, care a jucat cu un om în minus din minutul 38 după eliminarea lui Stefan Savic, acesta a fost primul meci din acest sezon în care au pierdut puncte acasă. Ei urmează să întâlnească Sevilla sâmbătă, 23 decembrie. Simeone a lăudat efortul jucătorilor săi: „După ce am jucat la fiecare trei zile și am fost redus la 10 jucători cu atât de mult timp de joc rămas, băieții au făcut un efort imens.”

Griezmann și Morata au marcat pentru Atletico

Mayoral, Eroul Serii pentru Getafe

Atletico a deschis scorul chiar înainte de pauza meciului, Griezmann marcând din apropiere după o centrare excelentă a lui Rodrigo Riquelme. Getafe a egalat la opt minute de la reluarea jocului, când Mayoral a profitat de o respingere a portarului Jan Oblak și a înscris cu o lovitură de cap precisă.

Rezerva lui Atletico, Alvaro Morata, a restabilit conducerea gazdelor în minutul 63 cu o lovitură de cap puternică, înainte ca Griezmann să mărească avantajul gazdelor cu un penalty în minutul 69. Getafe a redus diferența la trei minute de finalul timpului regulamentar cu un șut deviat al lui Oscar Rodriguez din interiorul careului, înainte ca Mayoral să egaleze din nou, din punctul cu var, cu al doilea său gol.

Mayoral, care și-a dus totalul de goluri în La Liga la 12 în acest sezon, a comentat: „Dumnezeule, primele 30 de minute au fost calme, apoi a fost un joc nebun. Un egal corect, multe emoții și va trebui să-l analizăm ulterior. Sunt fericit, lucrurile merg bine pentru mine. Sunt într-o formă excelentă și am avut un sezon grozav.”

Atletico ocupă locul al treilea în clasament cu 35 de puncte, la egalitate cu Barcelona, care se află pe locul patru și care urmează să întâlnească Almeria miercuri, 20 decembrie. Girona este pe primul loc cu 44 de puncte, urmată de Real Madrid cu 42.