Stiri Diverse

FC Volendam, Efort Eroic Năruit în Ultimele Minute Împotriva lui Feyenoord

Volendam, Luptă Admirabilă dar Final cu Gust Amar în Fața lui Feyenoord Rotterdam

Joi seara, FC Volendam a trăit un nou episod tensionat pe De Kuip împotriva lui Feyenoord. Într-o săptămână tumultoasă pentru ambele echipe, Volendam și Feyenoord se confruntau după rezultate dezamăgitoare în etapele precedente.

După o primă repriză în care Quinten Timber a deschis scorul pentru Feyenoord, Volendam a reușit să răspundă cu un gol superb al lui Lequincio Zeefuik. Desemnat antrenor interimar, Michael Dingsdag, a pus în aplicare un plan tactici cu cinci fundași și a pariat pe o contră eficientă.

Santiago Gimenez Salvează Feyenoord cu Un Gol Târziu pe De Kuip

Cu doar 15,8% posesie la pauză, Volendam a surprins prin abordarea sa și a reușit să egaleze. Însă, în ciuda eforturilor de a rezista, în minutele finale, Gimenez a marcat cu capul, aducând victoria în tabăra lui Feyenoord.

Igor Paixao a adăugat încă un gol în ultimele momente, iar Volendam a suferit eșecul anticipat. Această înfrângere vine la capătul unei săptămâni agitate pentru Volendam, care se vede acum clasată pe ultimul loc în Eredivisie, datorită golaverajului.

În schimb, Feyenoord rămâne pe poziția a doua în clasament, însă la o distanță de zece puncte în spatele liderului PSV, care își continuă recordul de 15 victorii consecutive după victoria recentă, 2-0 cu Heereenven.