Stiri Champions League

Dublă Galeno și Victorie Spectaculoasă pentru Porto în Liga Campionilor

Galeno, Starul Serii: Două Goluri și Două Pase de Gol

Echipa FC Porto a demonstrat o formă excepțională în ultimul său meci din faza grupelor Liga Campionilor, învingând cu 5-3 pe Șahtior Donetsk. Această victorie a garantat calificarea echipei în etapa eliminatorie a competiției. Porto a încheiat grupa H pe locul al doilea, cu 12 puncte, egalându-i pe liderii grupei, Barcelona, în timp ce Șahtior a terminat pe poziția a treia și va juca la primăvară în playoff-ul Europa League.

Meciul a fost dominat de prestația remarcabilă a brazilianului Galeno, care a înscris de două ori și a oferit două pase decisive. Porto a deschis scorul în minutul 9, când Galeno a finalizat din apropiere, nefiind marcat, după o centrare excelentă. Șahtior a egalat în minutul 29 prin Danylo Sikan, dar Galeno a revenit în centrul atenției cu un al doilea gol, marcat cu un șut de la marginea careului, cu doar două minute înainte de pauză.

În minutul 62, Galeno a continuat să fie o problemă majoră pentru defensiva adversă, oferind o pasă de gol pentru Mehdi Taremi, care a marcat al treilea gol pentru Porto. Un autogol marcat de mijlocașul lui Porto, Stephen Eustaquio, în minutul 72, a redus diferența, dar Pepe a adăugat al patrulea gol pentru Porto, din nou cu o pasă de la Galeno, trei minute mai târziu. Francisco Conceicao a înscris al cincilea gol pentru Porto în minutul 82, consolidând astfel victoria echipei sale.

Francisco Conceicao

Porto, Performanță Remarcabilă și Calificare în Optimile Ligii Campionilor

Șahtior a marcat un gol de consolare prin Eguinaldo, cu două minute înainte de finalul meciului. Oricum, acest gol nu a schimbat rezultatul final, Porto plecând cu toate cele trei puncte și asigurându-și un loc în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Această victorie nu doar că subliniază forța ofensivă a echipei Porto, dar demonstrează și capacitatea lor de a rezista sub presiune și de a se impune în momente cheie. Performanța lui Galeno, cu două goluri și două pase de gol, evidențiază calitatea sa de jucător de top, contribuind semnificativ la succesul echipei. Porto se pregătește acum pentru provocările fazei eliminatorii, arătând că sunt o forță deloc de neglijat în Liga Campionilor.