Stiri

Cupa Mondială: Brazilia înfrântă în mod șocant de Columbia, ca și Argentina în fața naționalei Uruguayului

Dubla strălucitorului Luis Diaz a adus victoria Columbiei

Brazilia a suferit a doua înfrângere consecutivă în meciurile de calificare pentru Cupa Mondială, pierzând cu 2-1 în fața Columbiei, eșec care i-a făcut să coboare pe locul cinci în clasamentul preliminariilor din America de Sud.

Serata a fost una fabuloasă pentru atacantul de la Liverpool, Luis Diaz, care a marcat de două ori în ultimele patru minute ale reprizei secunde pentru a oferi țării sale o victorie uluitoare, la scurt timp după ce gherilele columbiene i-au eliberat tatăl răpit.

Luis Diaz

De la extaz la agonie: Brazilia pierde avantajul acumulat în meciurile anterioare

Brazilia a început bine și a dominat începutul partidei, deschizând scorul în minutul 4 printr-un gol marcat de Gabriel Martinelli, asistat de pasa precisă a lui Vinicius Jr.

Jucătorul rapid de la Real Madrid a fost nevoit să iasă din cauza unei accidentări la coapsă în prima repriză, după care echipa gazdă a preluat treptat controlul, încurajată de mulțimea de pe stadionul Metropolitano din Barranquilla.

Luis Diaz a creat singur 10 oportunități de gol pentru Columbia, dar a fost împiedicat să egaleze după o serie de parade impresionante ale coechipierului său de la Liverpool, Alisson. Greșelile defensive l-au ajutat să înscrie două goluri cu capul în minutele 75 și 79.

Brazilia, fără victorie în ultimele trei meciuri, va fi sub o presiune considerabilă înainte să primească Argentina marți, 21 noiembrie, la iconica arenă Maracana din Rio de Janeiro.

Stadionul Maracana

Argentina suferă prima înfrângere din calificări în fața Uruguayului, dar rămâne în fruntea clasamentului

Argentina va încerca, de asemenea, să se revanșeze după ce a pierdut primele puncte în cinci meciuri din Calificările pentru Cupa Mondială din America de Sud, fiind învinsă cu 2-0 acasă de Uruguay, dar păstrându-și locul în fruntea clasamentului.

Ronald Araujo și Darwin Nunez au adus victoria pentru Uruguay împotriva Argentinei într-un meci tensionat pe stadionul Bombonera din Buenos Aires. Argentina rămâne pe primul loc în clasament cu 12 puncte, iar Uruguay se situează pe locul secund cu 10 puncte.

Araujo a marcat în minutul 41 cu un șut din prima din interiorul careului, iar Nunez a asigurat punctele cu o excelentă finalizare în urma unui contraatac, în minutul 87.

Darwin Nunez

Messi a recunoscut superioritatea pe plan fizic a adversarilor drept cauza înfrângerii

Lionel Messi a declarat despre adversarii săi: „Sunt o echipă puternică și fizic au jucat cu mai multă intensitate. Am luptat din greu să ne găsim jocul.”

Argentina va continua să lupte pentru calificare, iar Columbia se află pe locul trei cu nouă puncte, unul în fața Venezuelei, care a fost ținută în șah acasă, după o remiză cu Ecuador, și se află pe locul șase, la un punct în spatele Braziliei, care se află pe locul cinci cu șapte puncte.