Stiri MLS

Columbus Crew, Eroii Neașteptați: O Victorie Strălucitoare în MLS Cup

Triumf În Ploaie: Cum Columbus Crew a Câștigat MLS Cup Pentru A Treia Oară

Într-o finală remarcabilă a MLS Cup, Columbus Crew a reușit să câștige titlul pentru a treia oară, învingând campionii LAFC cu un scor de 2-1. Echipa și-a demonstrat dominația încă din prima jumătate a jocului, iar performanțele remarcabile ale lui Cucho Hernandez și Yaw Yeboah au fost punctul culminant al victoriei.

În minutul 31, un penalty transformat cu siguranță de MVP-ul Hernandez a deschis scorul, iar Yeboah a adăugat al doilea gol patru minute mai târziu, capitalizând o pasă excelentă de la Malte Amundsen. Fanii îmbrăcați în negru și auriu au sărbătorit în ploaie pe Lower.com Field.

Stilul de joc al LAFC, bazat pe contraatac, nu a reușit să se impună în prima repriză, iar portarul lui Crew, Patrick Schulte, a fost pus la încercare abia înainte de pauză. În partea a doua, Carlos Vela a încercat să reducă din handicap, dar șutul său a fost prins în siguranță de Schulte.

De la Amenințarea Cu Relocarea la Glorie: Povestea Inspirată a Columbus Crew în MLS

Răspunsul LAFC a venit în minutul 74, când Jesus Murillo a recuperat mingea și a găsit un Bouanga liber, reducând din decalaj. Cu toate acestea, apărarea solidă a lui Crew a rezistat, asigurând victoria într-o zi memorabilă în Ohio.

Această performanță marchează un nou moment de glorie pentru Crew, o echipă care și-a revenit spectaculos după amenințarea cu relocarea din 2017. Sub comanda antrenorului Wilfried Nancy, Crew a arătat curaj în atac, înscriind mai multe goluri decât oricare altă echipă atât în sezonul regulat, cât și în play-off.