Stiri Liga Portugal

Benfica Își Asigură o Victorie Crucială În Fața lui Braga și Menține Temporar Șefia în Primeira Liga

Benfica Revine Pe Calea Victoriilor Cu Un Succes la Limită

Benfica a revenit pe drumul victoriilor în Primeira Liga, învingând duminică Sporting Braga cu scorul de 1-0. Această victorie poziționează temporar echipa pe primul loc în clasamentul campionatului portughez, cu 33 de puncte acumulate în 16 meciuri. Echipa antrenată de Roger Schmidt a depășit momentele dificile de la Pedreira, unde nu au avut rezultate bune în sezonul trecut, atât în Primeira Liga, cât și în Cupa Portugaliei.

Benfica a jucat fără Yangel Herrera, Borja Garcia, Joel Roca, Ricard Artero și Toni Villa, toți absenți din motive medicale. În plus, Cristhian Stuani a fost suspendat, ceea ce l-a determinat pe antrenorul Michel să mențină aceeași echipă care a început meciul cu Barcelona, cu Ivan Martin preluând un rol mai defensiv și Artem Dovbyk, autorul a opt goluri în campionat, conducând atacul.

Cu doar o modificare în primul unsprezece față de meciurile din Liga Campionilor, Benfica a început meciul într-un ritm frenetic. Golul victoriei a venit devreme, în minutul 3, când Casper Tengstedt a finalizat un contraatac, transformând o pierdere de minge a lui Zalazar într-o oportunitate de gol. Rafa, pentru Benfica, a marcat apoi un gol anulat ulterior pentru offside, în timp ce Alvaro Djalo a testat apărarea adversă.

Casper Tengstedt

Braga Luptă, Dar Nu Reușește Să Treacă de Apărarea Benficăi

Primul sfert de oră a fost dominat de Benfica, cu Angel Di Maria și Nicolas Otamendi fiind aproape de a marca, dar fără succes. Artur Jorge, antrenorul lui Braga, a răspuns cu schimbări tactice, introducând pe Andre Horta pentru a încerca să echilibreze jocul.

Deși Benfica a avut ocazii de a-și mări avantajul, Braga a rămas în joc, amenințând cu egalarea, în special printr-un șut al lui Ricardo Horta. În pofida presiunii exercitate de Braga, Benfica a rezistat, cu portarul Anatoliy Trubin făcând parade decisive, în special în fața lui Simon Banza în minutele de final.

Victoria menține Benfica pe primul loc în clasament, cu două puncte peste Sporting și FC Porto, care se vor întâlni într-un Clasico crucial. Braga, de partea cealaltă, rămâne pe locul patru, cu 29 de puncte, având un avans de trei puncte față de Vitoria Guimaraes, rivala sa la locul 4 de calificare în cupele europene.