Stiri Tenis

Australia Se Califică în Semifinalele Cupei Davis După o Victorie Eroică Împotriva Republicii Cehe

Dubla Australiei, Eroii Zilei: Ebden și Purcell Obțin Victoria Crucială

În calitate de finaliști ai ediției 2022, Australia a avansat în semifinalele Cupei Davis după o victorie muncită de 2-1 împotriva triplilor câștigători ai cupei, Republica Cehă, stabilind o confruntare cu surpriza anului, Finlanda.

Perechea de dublu a Australiei, Matthew Ebden și Max Purcell, a asigurat progresul echipei cu o victorie de 6-4, 7-5 împotriva lui Jiri Lehecka și Adam Pavlasek în decisiv, după ce Alex de Minaur învinsese în primul meci pe Jiri Lejecka cu 4-6, 7-6(2), 7-5 pentru a egala la 1-1.

Cehii, care au ajuns în fazele finale cu un record de 9-0 în meciurile din Grupa de Etapă din septembrie, căutau prima victorie împotriva Australiei din 1975, iar Tomas Machac l-a învins pe Jordan Thompson cu 6-4, 7-5 pentru a le oferi un avantaj de 1-0.

Însă nu a fost ziua lor, deoarece Australia, care a pierdut în fața Canadei în finala din 2022, rămâne pe drumul pentru a câștiga cea de-a 29-a coroană în competiția masculină de echipă, apropiindu-se de Statele Unite, care conduc cu 32 de titluri.

În semifinala de vineri, echipa lui Lleyton Hewitt se va confrunta cu outsiderii din Finlanda, care au sfidat șansele pentru a pune capăt domniei Canadei cu o zi înainte. Australia a fost fără Thanasi Kokkinakis, care a fost obligat să se retragă din fazele finale din cauza unei accidentări la gleznă.

Ebden și Purcell

De Minaur Conduce Australia în Semi-Finale După un Meci Epocal

În meciul decisiv, Lehecka, care a ajuns în sferturile de finală ale Australian Open, a salvat cinci mingi de  break în al zecelea joc al celui de-al doilea meci de simplu și a câștigat un prim set strâns cu un serviciu puternic, dar a cedat următorul în ciuda unui avans al australianului De Minaur în tiebreak.

Lehecka, în vârstă de 22 de ani, s-a regăsit în decisiv și ar fi putut să conducă cu 4-2, dar un De Minaur  inspirat a continuat să lupte și apoi și-a ridicat nivelul de joc spre final pentru a triumfa. „Ar fi fost destul de ușor pentru mine să mă dau bătut în aceste circumstanțe, dar ăsta nu este felul de jucător care sunt”, a spus De Minaur.

Italia va întâlni Olanda înainte ca Serbia lui Novak Djokovic să se confrunte cu Marea Britanie în celelalte meciuri de joi, 23 noiembrie, din sferturile de finală.