Stiri Tenis

Australia Obține o Victorie Convingătoare Împotriva Finlandei și Accede în Finala Cupei Davis

Alex de Minaur și Alexei Popyrin conduc Australia spre a doua finală consecutivă

Australia a obținut participarea la a doua finală consecutivă a Cupei Davis atunci când Alex de Minaur l-a învins pe Emil Ruusuvuori cu 6-4, 6-3, după ce Alexei Popyrin l-a învins pe Otto Virtanen cu 7-6(5), 6-2, asigurându-le câștigătorilor trofeului în 28 de rânduri o victorie de 2-0 împotriva Finlandei vineri, 24 noiembrie.

Echipa lui Lleyton Hewitt, care a pierdut în fața Canadei în finala din 2022, ratând ocazia de a se apropia de cele 32 de titluri ale campionilor, Statele Unite, va întâlni Serbia sau Italia, care se vor confrunta în a doua semifinală sâmbătă, 25 noiembrie.

Echipa Finlandei, care a eliminat surprinzător campioana en-titre, Canada, în sferturile de finală, a fost singura echipă rămasă în Malaga fără un titlu de Cupă Davis, după ce Olanda a pierdut în fața Italiei.

Echipa lui Lleyton Hewitt se pregătește să întâlnească Serbia sau Italia în finală

De Minaur, eroul revenirii Australiei în sferturile de finală împotriva Republicii Cehe, a pus bazele victoriei cu Ruusuvuori, arătând rezistență după un break timpuriu și câștigând primul set. Ruusuvuori a jucat agresiv în setul secund, dar De Minaur a rămas ferm.

„Un moment extrem de mândrie, dar nu aș fi putut face asta fără acești băieți,” a spus De Minaur, arătând spre echipa sa. „Suntem o echipă solidă și profundă în fiecare poziție. Dacă ajungem la dublu, avem o pereche uimitoare.”

Echipa Australiană se pregătește să fie o adversară dificilă în finală, iar De Minaur anticipează că perechea de dublu, Matthew Ebden și Max Purcell, va juca un rol vital.

Virtuozitatea loviturilor lui Popyrin și rezistența sa au adus victoria decisivă, întrerupând speranțele Finlandei. Suporterii finlandezi au fost dezamăgiți, iar Popyrin a recunoscut că emoțiile în fața primei sale partide Davis Cup au fost fără precedent.