Stiri Serie A

Atalanta Răstoarnă Scorul și Învinge Salernitana cu 4-1, Urcând în Clasamentul Seriei A

Un Start Dificil pentru Atalanta, Cu Salernitana Deschizând Scorul

Partida dintre Atalanta și Salernitana, încheiată cu scorul de 4-1 pentru gazde, a fost un spectacol fotbalistic în care echipa lui Gasperini a demonstrat de ce este una dintre cele mai apreciate din Serie A. Cu această victorie, Atalanta a urcat pe locul șapte în clasament, depășind AS Roma și apropiindu-se de Fiorentina și Napoli.

În prima repriză, Salernitana a surprins, deschizând scorul în minutul 10 printr-un gol marcat de Pirola, la capătul unei faze fixe executate magistral de Candreva. Atalanta, deși a încercat să reacționeze, s-a lovit de o apărare solidă și un portar inspirat, Costil, care a reușit să pareze două șanse mari de gol ale lui Lookman.

Schimbarea jocului a venit în repriza secundă, când Atalanta a egalat rapid prin Luis Muriel, care a profitat de o respingere slabă a apărării oaspeților. Cu un șut precis, Muriel a înscris un gol spectaculos, restabilind egalitatea și dând un nou impuls echipei gazdă.

Pasalic și Muriel au întors rezultatul în doar șapte minute după pauză

Revenirea Atalantei: O a Doua Repriză Plină de Goluri

Meciul a devenit din ce în ce mai intens, cu ocazii de ambele părți. Dia a ratat o șansă mare pentru Salernitana, iar Lookman a fost din nou aproape de a marca, însă șutul său a fost respins de Costil. Totuși, Atalanta a preluat conducerea în minutul 51 prin Mario Pasalic, care a finalizat excelent o pasă de la Lookman, marcând golul care a întors definitiv soarta meciului.

Salernitana a încercat să revină în joc, dar eforturile sale au lăsat goluri în apărare, pe care Atalanta le-a exploatat eficient. În minutul 83, Charles De Ketelaere, intrat în locul lui Muriel, a marcat al treilea gol al Atalantei, profitând de o eroare a apărării adversare. În finalul meciului, Aleksey Miranchuk, intrat în teren doar de patru minute, în locul lui Lookman, a închis tabela cu un gol superb în penultimul minut, stabilind scorul final de 4-1.

Această victorie nu doar că a confirmat calitatea jucătorilor Atalantei, dar a și evidențiat capacitatea echipei de a reveni în joc și de a-și impune stilul. Cu un joc ofensiv și adaptabil, Atalanta a demonstrat că este o forță remarcabilă în Serie A, capabilă să depășească orice obstacol și să urce în clasament. În urma acestei victorii, gazdele se pregătesc deja pentru meciul de sâmbătă, care se va disputa acasă la Bologna, echipă aflată pe podium în Serie A.