Ansu Fati strălucește sub reflectoarele din Las Vegas.

Avatar of xpertbet

Performanța strălucitoare a lui Ansu Fati

După o victorie cu 3-0 împotriva celor de la Real Madrid în Clásico, performanța lor a fost și mai impresionantă în meciul cu AC Milan, pe care l-au câștigat cu 1-0. Starurile echipei au strălucit în Las Vegas, iar momentul memorabil a fost când Ansu Fati a ridicat tricoul cu numărul ’10’ și a anunțat că dorește să continue să evolueze și să reușească la Barcelona.

Golul fabulos marcat de Ansu Fati a decis soarta meciului, dar în afară de el, Balde și Lamine Yamal au strălucit  în prima parte a jocului. Ambii provin din academia La Masia și sunt reprezentați de agentul Jorge Mendes, ceea ce subliniază statutul lor de jucători speciali. Primul dintre ei s-a dovedit deja a fi un jucător excepțional, adevăratul motor al echipei. În schimb, cel de-al doilea, de numai 16 ani, reprezintă o perlă rară, ce necesită o atenție specială și pregătirea adecvată pentru a străluci în fotbalul de elită.

Echipa experimentală a Barcelonei

Fără Gündogan, Christensen și Gavi, care sunt accidentați, și cu o parte din jucătorii de bază a lui Xavi (Ter Stegen, De Jong, Balde, Lewandowski) având un moment de odihnă, Xavi a ales să alinieze o echipă experimentală. Cu câteva noutăți în componența echipei și Fermín jucând mai slab comparativ cu meciul contra Madridului, Iñaki Peña a impresionat cu două intervenții bune. În ciuda acestor schimbări, Barcelona a dominat prima repriză, jocul concentrându-se în special pe Raphinha.

Evoluția jocului în a doua repriză

În a doua repriză, Xavi a introdus pe teren o parte din jucătorii de bază ai echipei sale. De Jong a continuat să impresioneze, însă Lewandowski a avut un început de sezon mai puțin strălucit. Pe gazonul Allegiant Stadium, Ansu Fati a revenit și a demonstrat încă o dată că este un talent unic și poate face diferența în interiorul zonei de 16 metri.

Fati a  marcat golul care a făcut diferența în minutul 55 și l-a dedicat lui Dembélé. Ansu și Balde au avut prestații impresionante pe partea stângă, iar Barcelona ar fi putut marca al doilea gol, însă Araújo a fost în offside. Cu De Jong într-o formă impresionantă, Barcelona a exercitat o presiune constantă asupra porții lui Milan. Meciul s-a încheiat cu scorul de 0-1, iar Barcelona a terminat turneul fără Dembélé, dar cu o stare de spirit încrezătoare.