Stiri Serie A

AC Milan Revine cu Victorie! Hernandez Aduce Succesul cu Un Penalty Crucial

Debut Istoric la 15 Ani - Camarda Își Lasă Amprenta în Serie A cu AC Milan

Într-un meci plin de emoții, AC Milan a obținut o victorie crucială cu 1-0 acasă împotriva Fiorentinei, revenind astfel pe drumul victoriilor în Serie A. Theo Hernandez a fost eroul partidei, marcând unicul gol al meciului printr-un penalty în timpul primei reprize de prelungiri, după un fault târziu al lui Fabiano Parisi.

Momentul de referință al partidei a fost debutul lui Francesco Camarda, care, la doar 15 ani, opt luni și 16 zile, a devenit cel mai tânăr debutant din istoria Serie A. În ultimele minute ale meciului, Camarda a intrat pe teren în locul lui Luka Jovic, demonstrând că talentul și maturitatea nu țin cont de vârstă.

Stefano Pioli, managerul AC Milan, și-a exprimat bucuria pentru debutul istoric al lui Camarda, subliniind prospețimea și maturitatea remarcabilă a tânărului jucător. Echipa milaneză se află acum pe locul trei în clasament, cu 26 de puncte, la cinci în spatele liderului Inter Milano.

Theo Hernandez

Pioli: Progrese Vizibile - Milan Își Recapătă Forma După O Perioadă Mai Slabă

Pioli a remarcat progresele echipei sale după o serie mai puțin reușită de meciuri: „Am avut o repriză bună, apoi mental nu am avut cel mai bun joc și totuși am progresat prin suferință, rezistență și aducerea acasă a punctelor. Sunt sigur că, atunci când vom obține rezultate mai constante, ne vom întoarce la jocul nostru frumos de fotbal.”

În timpul partidei, Christian Pulisic și Tommaso Pobega au avut ocazii notabile, dar portarul Fiorentinei, Pietro Terracciano, a avut intervenții salvatoare. Deși Fiorentina a avut momente de presiune, echipa milaneză și-a păstrat avantajul, iar tentativa lui Jovic de a majora scorul a fost stopată de intervenția decisivă a portarului advers.

Următorul meci pentru AC Milan este în UEFA Champions League, acasă, împotriva nemților de la Borussia Dortmund, marți, 28 noiembrie, urmat de întâlnirea din Serie A cu Frosinone, sâmbăta viitoare.