Type to search

Stiri Champions League

Young Boys Berna Domină și Obține Locul 3 în Grupa G: Victorie cu 2-0 asupra echipei Steaua Roșie Belgrad

Avatar of Xpert Bet
Share

Performanță Istorică: Young Boys își Asigură Un Loc în Europa League După o Victorie Convingătoare

Echipa elvețiană Young Boys Berna a obținut o performanță istorică în Liga Campionilor, securizând locul al treilea în Grupa G cu o victorie clară, cu 2-0 împotriva Stelei Roșii din Belgrad într-un meci desfășurat marți, 28 noiembrie.

A fost prima victorie pentru Young Boys în această fază a grupei, ceea ce i-a garantat calificarea în runda de playoff a fazei eliminatorii a Europa League. Young Boys a terminat pe ultimul loc în grupa sa în cele două apariții anterioare în această etapă.

Atât Steaua Roșie, cât și Young Boys aveau un punct din cele patru partide anterioare, provenind din remiza 2-2 dintre cele două echipe de la Belgrad, din 4 octombrie, și ambele erau deja eliminate din cursa pentru optimi.

Senegalezul Cherif Ndiaye (Steaua Roșie) a ratat multe ocazii

Steaua Roșie Încheie Fără Victorie: Analiza Meciului și Perspectivele Viitoare

Young Boys a preluat conducerea încă din primele minute, când fundașul lateral Kosta Nedeljkovic a deviat șutul lui Loris Benito în propria poartă, în ceea ce a fost debutul său în Liga Campionilor la doar 17 ani. Un debut cum nu se poate mai nefericit.

Golul echipei elvețiene din minutul 8 a venit după ce Cherif Ndiaye a ratat două șanse importante de a marca pentru oaspeți, printre multe altele pentru Steaua Roșie în timpul meciului. Lewin Blum a dublat avantajul cu un șut precis cu stângul, trecând pe lângă portarul oaspeților, Omri Glazer, în minutul 29.

„Ca fundaș, este întotdeauna important să păstrezi poarta intactă,” a declarat Blum. „Cu siguranță, acesta este primul obiectiv, iar apoi am reușit să înscriu și eu un gol, așa că două obiective au fost îndeplinite, plus faptul că am câștigat. Perfect. Nu ar fi putut merge mai bine.”