Stiri NBA

Victorie Strălucitoare: Milwaukee Bucks învinge Washington Wizards cu un Trio de +30 de Puncte Fiecare

Lopez, Antetokounmpo și Lillard Domină Washington Wizards într-o Victorie Istorică a Milwaukee Bucks

Într-o seară spectaculoasă, Brook Lopez, Giannis Antetokounmpo și Damian Lillard au condus Milwaukee Bucks la o victorie senzațională, 131-128 împotriva Washington Wizards. A fost prima dată în istoria francizei Bucks când trei jucători au înregistrat peste 30 de puncte într-un singur meci. Lopez și-a egalat recordul personal cu 39 de puncte, în timp ce Antetokounmpo (cu nouă recuperări) și Lillard (cu zece pase decisive) au contribuit cu câte 31 de puncte fiecare.

Washington a avut patru jucători care au înscris peste 20 de puncte, condusi de Jordan Poole, originar din Milwaukee, cu 26 de puncte și șapte pase decisive. Kyle Kuzma și Tyus Jones au adăugat fiecare 22 de puncte, în timp ce Corey Kispert a contribuit cu 20 de puncte în acest splendid meci din NBA.

Giannis Antetokounmpo

După prima repriză, Wizards au intrat la pauza de la jumătatea meciului cu un avans minim, 61-60, datorită aruncărilor de la distanță. Bucks au avut un procentaj de 54,3% la aruncări din teren în prima repriză, dar Wizards au reușit să înscrie nouă aruncări de trei puncte, comparativ cu cele cinci ale echipei adverse.

Un moment semnificativ a fost ieșirea lui Khris Middleton din rândul jucătorilor Bucks în timpul celei de-a treia reprize, din cauza unei întinderi la tendonul lui Ahile. Middleton nu a putut juca în meciurile consecutive în această stagiune, încercând să gestioneze situația genunchiului său care a fost operat în această vară.

Damian Lillard

Washington Rămâne Fără Noroc în Fața Performanței Excepționale a Tripletei Milwaukee

Cu Middleton indisponibil, trio-ul Antetokounmpo, Lillard și Lopez a marcat toate cele 32 de puncte în repriza a treia: 7 de la Antetokounmpo, 10 de la Lillard și 15 de la Lopez. Trio-ul a continuat să strălucească și în ultima repriză, în special Lopez. Un lay-up cu fault al lui Lopez a adus Bucks în avantaj cu șase puncte la mai puțin de două minute până la final, după ce rezultatul a fost echilibrat în mare parte a celei de-a doua reprize.

Brook Lopez

Cu toate acestea, Wizards și-au oferit o șansă. Antetokounmpo a pierdut mingea în timpul unei încercări de layup în ultimul minut, ducând la un șut de trei puncte reușit de Kuzma în cealaltă parte a terenului. Acesta a adus Washington într-un punct distanță cu 16,9 secunde rămase.

Antetokounmpo a reușit apoi două aruncări libere după o fault, iar Landry Shamet a ratat o aruncare de trei puncte, care ar fi putut aduce egalarea, permițând astfel celor de la Bucks să încheie meciul. Milwaukee a obținut a doua victorie împotriva lui Washington în această stagiune și a rămas pe primul loc în Grupa B a Conferinței Est. Șirul de înfrângeri al lui Wizards a ajuns la opt jocuri.