Stiri

Victorie Solidă pentru St. Louis Blues Împotriva Anaheim Ducks: Hofer Strălucește în Poartă

Neighbours, Buchnevich și Toropchenko Aduc Triumful După o Serie Dificilă de Meciuri Pentru Blues

Într-o seară spectaculoasă de duminică, Joel Hofer a reușit 30 de intervenții salvatoare, aducând victoria pentru St. Louis Blues în fața Anaheim Ducks, cu scorul de 3-1. Jake Neighbours, Pavel Buchnevich și Alexey Toropchenko au fost marcatorii echipei Blues, care revenea după două înfrângeri cu 5-1 în fața San Jose Sharks și Los Angeles Kings în primele două meciuri ale călătoriei lor de patru jocuri.

Mason McTavish a înscris pentru Ducks, iar John Gibson a avut 28 de parade, însă echipa a suferit a treia înfrângere consecutivă. După ce Blues au anulat un gol Ducks cu succes printr-o contestație pentru offside, Neighbours a deschis scorul 9:25 în joc, beneficiind de o pasa genială a lui Oskar Sundqvist.

St. Louis a intrat în meci cu cea mai slabă rată de conversie a avantajului numeric din NHL, de 6,5%. Ei nu au reușit să capitalizeze pe un power play de patru minute, dar au primit rapid o altă șansă în ultimele minute ale primului tur. De data aceasta, Buchnevich a făcut 2-0 la 16:34, marcând cu o deviere la postul drept după o pasață în backhand de la Jordan Kyrou.

Portarul celor de la Wings, Hofer, după meci

Blues Depășesc Momentele Delicate și Înving Ducks cu Scorul de 3-1 Într-un Duel Intens

În primele două minute ale celui de-al doilea tur, Alex Killorn a primit o șansă clară într-un contraatac, însă Hofer a respins cu succes. Toropchenko a mărit avantajul Blues la 3-0 la marcajul de 5:39 al celui de-al doilea tur, în timp ce McTavish a redus din deficit pentru Anaheim la 3-1 cu 11:13 rămase în perioadă.

Cu 3:26 minute rămase în joc, Gibson a făcut o paradă impresionantă cu mănușa împotriva lui Toropchenko, menținând Ducks la distanță de revenire. După ce Ducks l-au retras pe Gibson pentru un atacant suplimentar, Brandon Saad de la St. Louis a șutat pe lângă poarta goală. Cu toate acestea, Anaheim nu a reușit să profite de această ocazie ratată.