Stiri Bundesliga Champions League Premier League

Victoria spectaculoasă a lui Bayern Munchen în fața lui Manchester United

Avatar of xpertbet

Într-un meci de neuitat din faza grupelor Ligii Campionilor, Bayern Munchen a reușit să înceapă cu dreptul, înregistrând o victorie strânsă cu 4:3 împotriva lui Manchester United. Cu un antrenor suspendat și jucători accidentați de ambele părți, ambele echipe au arătat că pot produce fotbal de cea mai înaltă calitate.

Echipele

În ciuda absenței antrenorului lor principal, Thomas Tuchel, suspendat pentru acest meci, Bayern a fost condus de pe margine de asistenții Zsolt Löw și Anthony Barry. Singura modificare în echipa de start a fost includerea lui Musiala în locul lui Müller.
     Pe de altă parte, Erik ten Hag, antrenorul lui Manchester United, a adus și el o schimbare, introducându-l pe Pellistri în locul lui McTominay. United a avut de suferit din cauza unor jucători accidentați, printre care Shaw, Malacia, Wan-Bissaka și Mount.

Desfășurarea meciului

Primele minute ale meciului au fost agitate, cu Manchester United presând agresiv și încercând să destabilizeze apărarea lui Bayern. Eforturile lor aproape că s-au concretizat, însă Davies și Ulreich au intervenit spectaculos pentru a preveni un gol în debutul partidei.

Dificultățile inițiale ale lui Bayern s-au dizolvat în minutul 28, când portarul lui United, Onana, a comis o gafă majoră. Un șut aparent inofensiv al lui Sané a trecut pe lângă el, deschizând scorul pentru Bayern. La scurt timp, Musiala a avut un moment solo excepțional și a marit avansul la 2:0.

A doua repriză a început cu un gol al lui Manchester United, semnat de Höjlund. Cu toate acestea, Bayern a răspuns imediat, Kane marcând din penalty și ducând scorul la 3:1. Meciul a continuat să fie intens, cu ocazii de gol de ambele părți, dar Bayern a reușit să își mențină avantajul.

Spre finalul meciului, United a revenit pe tabela de scor, dar a fost prea târziu. Tel a mărit avantajul lui Bayern la 4:2, în timp ce Casemiro a redus din nou diferența cu un gol în minutul 90+5, stabilind scorul final la 4:3.

Ce urmează?

Bayern Munchen se pregătește acum pentru un meci cu VfL Bochum în Bundesliga, în timp ce Manchester United va întâlni Burnley în Premier League. Ambele echipe vor reveni în Liga Campionilor în două săptămâni, Bayern urmând să joace cu Copenhaga și United cu Galatasaray.