Stiri Euro 2024

Victoria Cehiei și Debut Remarcabil al lui Tomas Chory în Calificările Pentru Euro 2024

Chory strălucește cu un gol și o pasă în debutul său internațional, calificând Cehia pentru Euro 2024

Cehia s-a calificat pentru Euro 2024 după ce a învins Moldova cu 3-0 într-un meci din Grupa E, luni, cu Tomas Chory marcând și oferind o pasă decisivă la debutul său internațional.

Momentul crucial al meciului a venit când Chory l-a găsit pe David Doudera pe partea stângă, iar acesta a finalizat cu precizie în minutul 14, în fața portarului Dorian Răilean.

Tomas Chory, de la Viktoria Plzen, a înscris cu un cap puternic în minutul 72, dintr-un corner executat de Vasil Kusej, în timp ce căpitanul Tomas Soucek a marcat al treilea gol chiar înainte de finalul partidei.

Moldova, cu un om în minus după eliminarea lui Vladislav Baboglo în minutul 55 pentru al doilea cartonaș galben, a creat dificultăți Cehiei în prima parte a meciului, dar le-a lipsit o finisare clinică.

Tomas Chory

Antrenorul Silhavy demisionează în ciuda victoriei: 'Presiunea a contribuit la decizia noastră'

Cehia a jucat fără fundașul lateral Vladimir Coufal, fundașul central Jakub Brabec și atacantul Jan Kuchta, trimiși acasă pentru încălcarea regulilor echipei după ce au fost fotografiați într-un club înainte de meci. Toți cei trei au fost titulari în remiza de vineri 1-1 cu Polonia.

Victoria Cehiei înseamnă că finalista din 1996 va participa la opt Campionate Europene consecutive, terminând pe locul doi, la egalitate de puncte (15) cu Albania, care are avantaj în întâlnirile directe. Cu toate acestea, antrenorul Jaroslav Silhavy a demisionat după victorie, menționând presiunea crescută a postului ca motiv parțial.

„Chiar dacă suntem fericiți acum, am decis deja înainte de meci să nu continuăm. Am spus președintelui Petr Fouska. Presiunea era deja imensă, uneori nici eu nu o înțelegeam. Acest lucru a contribuit, de asemenea, la decizia noastră,” a spus Silhavy într-un interviu, explicând decizia sa de a demisiona în ciuda calificării.