Stiri Formula 1

Verstappen Domină la Abu Dhabi – Pole Position în Ultima Etapă a Sezonului de Formula 1

Leclerc se Alătură lui Verstappen pe Prima Linie - Duel de Clasament în Yas Marina

Max Verstappen de la Red Bull a asigurat ultimul pole position al sezonului de Formula 1 într-un stil impresionant la Abu Dhabi, cu Charles Leclerc de la Ferrari alăturându-se campionului mondial pe prima linie la circuitul Yas Marina.

Red Bull a câștigat 20 din cele 21 de curse până acum, iar Verstappen a triumfat în Abu Dhabi în ultimii trei ani. Ambele titluri au fost deja adjudecate. Coechipierul lui Verstappen, Sergio Perez, s-a calificat pe locul nouă.

Verstappen, care poate încheia anul cu a 19-a victorie în 22 de curse, a declarat: „Întregul weekend a fost o luptă, dar am îmbunătățit cu siguranță mașina pentru calificări. Am avut o senzație mai bună de la prima tură și am putut să impunem ritmul.”

Verstappen Domină la Abu Dhabi - Pole Position în Ultima Etapă a Sezonului de Formula 1
Favoritul Verstappen pleacă din pole position

Oscar Piastri Surprinde cu Locul Trei în Calificări, Hamilton Dezamăgește în Abu Dhabi

Oscar Piastri de la McLaren a surclasat așteptările, calificându-se pe locul trei, în urma unor momente tensionate în care aștepta aprobarea comisarilor pentru a fi scos de sub acuzații de împiedicare a lui Pierre Gasly de la Alpine. Pe locul patru s-a clasat George Russell de la Mercedes.

George Russell de la Mercedes, care a fost cel mai rapid în două sesiuni de antrenamente, și Leclerc au ridicat semne de întrebare în rândul Red Bull cu privire la șansele lui Verstappen la pole position. Lewis Hamilton a încheiat cursa al 11-lea.

O victorie la Abu Dhabi ar aduce recordul lui Verstappen la 19 victorii în 22 de curse. Pole position-ul a fost al 12-lea din acest sezon și al 32-lea al carierei sale, egalându-l pe britanicul Nigel Mansell în clasamentul all-time.