Stiri Formula 1

Verstappen Domină F1: Încheie un Sezon Istoric cu o Victorie Record la Abu Dhabi

Max Verstappen Stabilește Un Nou Record cu a 19-a Victorie din 22 de Curse

Într-un final de sezon memorabil la Abu Dhabi Grand Prix, Max Verstappen, campion mondial în exercițiu pentru Red Bull, a obținut a 19-a victorie din 22 de curse, stabilind un nou record. Cu această performanță, Verstappen se clasează pe locul trei în lista all-time a câștigătorilor din Formula 1, după legendarii Lewis Hamilton și Michael Schumacher.

Victoria de la Abu Dhabi a însemnat pentru Verstappen nu doar o încheiere triumfală a sezonului, ci și stabilirea unor noi recorduri. A devenit primul pilot care a condus 1.000 de tururi într-un singur campionat, a acumulat un număr record de 575 de puncte și a încheiat anul cu o rată impresionantă de victorii de 86,4%.

În ciuda unei penalizări de cinci secunde care l-a coborât pe Sergio Perez de pe podium, Red Bull a dominat sezonul, acumulând 860 de puncte, în timp ce Mercedes și Ferrari au fost depășite cu mult, adunând doar 409 și, respectiv, 406 puncte.

Red Bull - echipa câștigătoare

Verstappen: Sezonul Uluitor Încheiat cu Stil, Mercedes Sfârșește un An Fără Victorii

Verstappen a recunoscut emoția momentului, afirmând că a fost ultima dată când a condus mașina care i-a adus atâtea succese. Cu un avantaj de 17,9 secunde față de locul doi ocupat de Charles Leclerc, Verstappen a evidențiat „un an incredibil”.

În spatele luptei dintre Mercedes și Ferrari, George Russell de la Mercedes și Charles Leclerc de la Ferrari au ocupat locurile doi și trei, Mercedes stabilindu-se ca „cel mai bun din rest” după primul sezon fără victorii din 2011.

În altă parte a clasamentului, McLaren și-a asigurat locul patru, iar Fernando Alonso de la Aston Martin a câștigat o luptă strânsă pentru a obține locul șase în clasament.