Stiri NHL

Vegas Golden Knights în Căutarea Redresării în Meciul Împotriva Los Angeles Kings

Perioadă Critică pentru Golden Knights

Vegas Golden Knights, deținătorii actuali ai Stanley Cup, se confruntă cu o perioadă dificilă, încercând să pună capăt unei serii de patru înfrângeri consecutive joi seara, în meciul cu Los Angeles Kings. După un început impresionant de sezon, cu 12 meciuri consecutive cu puncte câștigate (11-0-1), Golden Knights au pierdut cinci din ultimele șase jocuri, toate în timpul regulamentar. Aceasta este prima dată din martie 2022 când echipa suferă patru înfrângeri consecutive în timpul regulamentar.

Problemele defensive sunt principala cauză a acestei perioade nefavorabile. Echipa a permis 25 de goluri în cele cinci înfrângeri recente, inclusiv patru goluri într-un interval de nouă minute în primul sfert al înfrângerii de 5-2 în fața Anaheim Ducks. Alec Martinez, apărătorul Vegas, recunoaște că echipa nu a fost pregătită și a avut multe deficiențe.

Martinez și Mark Stone au marcat goluri în al doilea sfert pentru a reduce diferența la 4-2, dar Brett Leason de la Anaheim a marcat al doilea său gol al meciului, zădărnicind încercarea de revenire a lui Vegas. Logan Thompson, All-Star în sezonul 2022-23, a primit cinci goluri din 26 de șuturi la Anaheim, inclusiv câteva goluri parabile. Antrenorul Bruce Cassidy a subliniat nevoia ca portarii să își revină la forma lor obișnuită și a cerut îmbunătățirea jocului în fața lor.

Bruce Cassidy

LA Kings - O Echipă de Temut

Pe de altă parte, Los Angeles Kings, cea mai bună echipă din NHL pe teren străin cu un scor de 13-1-1, intră în meci după o victorie cu 5-1 asupra San Jose Sharks. Kings, care se află la doar trei puncte în spatele lui Vegas pe locul secund în Divizia Pacific, au avut un joc excelent în acest meci, întorcând un rezultat de la 0-1 și marcând cinci goluri consecutive. Adrian Kempe a marcat două goluri în al treilea sfert, sigilând victoria.

Antrenorul Todd McLellan a lăudat echipa pentru răspunsul lor puternic, dar a subliniat că nu ar trebui să se afle în situația de a avea nevoie de o astfel de revenire. Kempe încurajează echipa să continue cu același spirit în meciul cu Vegas, anticipând un meci dificil, dar mai mult decât captivant.