Stiri

Triumf la Copenhaga: Danemarca obține calificarea la Euro 2024 prin victoria cu 2-1 împotriva Sloveniei

Performanță dominatoare a Danemarcei în Grupa H

Danemarca a obținut o victorie crucială cu 2-1 împotriva Sloveniei, asigurându-și astfel calificarea la Euro 2024 și ocupând prima poziție în Grupa H.

Echipa daneză a acumulat 22 de puncte din nouă meciuri, cu trei puncte în fața Sloveniei, care nu îi poate depăși chiar dacă învinge Kazakhstanul, clasat pe locul al treilea cu 18 puncte, în ultimul lor meci de luni, 20 noiembrie, datorită golaverajului inferior în întâlnirile directe.

Danemarca a dominat pe tot parcursul partidei și aproape a deschis scorul în minutul 12, când Jonas Wind a șutat puternic cu capul, dar portarul Sloveniei, Jan Oblak, a făcut prima dintr-o serie de intervenții excelente pentru a-i nega reușita.

Joakim Maehle

Joakim Maehle și Thomas Delaney, eroi ai victoriei Danemarcei

Fundașul lateral Joakim Maehle, a cărui lovitură timpurie fusese anulată pentru ofsaid, a deschis scorul în minutul 26, pătrunzând la capătul lung pentru a marca cu o repriză superbă din voleu, după o centrare de la Victor Kristiansen.

Acest gol i-a trezit la viață pe vizitatori, iar egalarea a venit rapid, în minutul 30, când fundasul Erik Janza l-a învins pe portarul Kasper Schmeichel cu o lovitură liberă senzațională de la marginea careului.

Atacantul danez Yussuf Poulsen a ratat câteva șanse bune la începutul reprizei secunde, dar asta a pregătit scena pentru Delaney, ale cărui speranțe de a participa la Cupa Mondială din anul trecut au fost distruse de o accidentare la genunchi.

Thomas Delaney

Slovenia dominată de fizicul danezilor

Cu slovenii având dificultăți în a face față înălțimii și forței Danemarcei la fazele fixe, Jannick Vestergaard l-a găsit inteligent cu capul pe Delaney, aflat în afara careului de șase metri, și acesta a expediat mingea în poartă, aducând extaz mulțimii de la Copenhaga.

Golul Sloveniei s-a dovedit a fi singurul lor șut pe poartă în joc, iar danezii, campioni europeni în 1992, au continuat să domine posesia, asigurându-și confortabil victoria și locul la a zecea lor finală de Euro.

Jucătorii danezi, care au părăsit grupele Cupei Mondiale din anul precedent, au sărbătorit purtând tricouri roșii cu inscripția „Ne vedem în Germania Euro 2024”, pulverizând conținutul unor sticle gigantice de bere.