Stiri Euro 2024

Țara Galilor, Încă o Șansă: Drumul Prin Meciurile Play-off către Euro 2024

Start Fervent, Dar Visul de Calificare Automată Se Încheie

Cu un start promițător, Țara Galilor și-a început meciul împotriva Turciei cu un gol al lui Neco Williams în primele șapte minute.

Cu toate acestea, entuziasmul s-a diminuat în timp ce vestea unui gol al Croației înainte de pauză a ajuns la fani. Chiar și după egalarea lui Yusuf Yazici, Țara Galilor a avut speranțe, dar reușita lui Brennan Johnson a fost anulat pentru ofsaid.

Cu rezultatul final de 1-1, Țara Galilor se confruntă acum cu meciurile din play-off, căutând o șansă de a ajunge la Euro 2024. Deși dezamăgiți de ratarea calificării directe, optimismul persistă în tabăra galeză.

Într-o declarație, antrenorul Robert Page a recunoscut dezamăgirea pe care o simt cu toții, dar a subliniat că prestația împotriva Turciei ar trebui să fie modelul pentru viitor.

Brennan Johnson după anularea golului său

Robert Page: Dezamăgirea Momentului, Optimismul Pentru Viitor

Cu privire la play-off-uri, echipa națională galeză va juca pe teren propriu într-un meci decisiv pe 21 martie. Adversarii potențiali sunt Ucraina, Finlanda sau Islanda, oferind Țara Galilor o șansă de revanșă.

„Suntem dezamăgiți că nu am obținut calificarea directă, dar vom construi pe ceea ce am arătat astăzi și în meciul cu Croația,” a declarat antrenorul Page.

Cu o echipă hotărâtă să își împlinească visul european, privirile sunt acum îndreptate către provocările următoare și spre posibilitatea unei prezențe la turneul final.

„Trebuie să fiu atent ce spun. Am fi putut avea două penalty-uri și li s-a părut un penalty ușor. Uneori merge pentru tine, alteori nu”, a conchis dezamăgit antrenorul galez.