Stiri Premier League

Spectacol pe Stamford Bridge: Chelsea Obține o Victorie Sclipitoare cu 3-2 împotriva lui Brighton

Enzo Fernandez și Levi Colwill, Eroii Zilei: Chelsea Câștigă în Ciuda Dezavantajului Numeric

Duminică, 3 decembrie, Stamford Bridge a fost martorul unui spectacol fotbalistic desfășurat sub ploaie, unde Chelsea a reușit să învingă Brighton și să obțină cele trei puncte într-un meci tensionat, marcat de evenimente dramatice.

Enzo Fernandez și Levi Colwill au fost eroii zilei pentru echipa gazdă. Fernandez, campion mondial, a marcat de două ori, stabilind diferența încă din prima repriză. Primul său gol a fost o lovitură superbă cu capul după o execuție artistică a lui Benoit Badiashile, în minutul 17.

Colwill, care a evoluat sub formă de împrumut la Brighton în sezonul trecut, a înscris al doilea gol pentru Chelsea în minutul 21. Cu toate acestea, captivantul duel a avut momente dramatice pentru Chelsea, atunci când căpitanul Conor Gallagher a primit două cartonașe galbene în prima repriză și a fost eliminat. Brighton a profitat de superioritatea numerică și a redus din diferență înainte de pauză, cu un șut al lui Facundo Buonanotte.

Gallagher primește cartonașul roșu

De la Eroism la Nervi pe Stamford Bridge: Chelsea, 10 Oameni, dar Cu Inimă de Campioni

În ciuda dezavantajului numeric, Chelsea și-a păstrat calmul și a reușit să se distanțeze la 3-1 în minutul 65, când Enzo Fernandez a transformat un penalty obținut după o intrare dură asupra lui Mykhailo Mudryk. Cu toate acestea, Brighton nu a renunțat și a înscris dintr-o lovitură cu capul a lui Joao Pedro în minutul 92, tensionând finalul partidei.

Finalul a fost plin de dramatism, cu Brighton atacând poarta lui Chelsea în ultimele zece minute, iar portarul Robert Sanchez a avut intervenții cruciale. Un moment cheie a fost decizia VAR în minutul 99, când un posibil penalty pentru Brighton a fost anulat după ce s-a constatat că mingea l-a lovit în față pe Colwill și nu în mână.

Rezultatul a urcat echipa lui Mauricio Pochettino, Chelsea, pe locul 10 în clasament, la trei puncte în spatele lui Brighton, clasată pe opt. O victorie sclipitoare care va rămâne în memoria fanilor pentru mult timp.