Stiri Champions League

Spectacol la Lisabona: Inter Întoarce Rezultatul de la 0-3 la 3-3 în Meciul cu Benfica

Revenire Istorică: Inter Egalează Scorul După un Hat-Trick al lui Joao Mario

Inter Milan a oferit un spectacol fotbalistic remarcabil într-un meci de Liga Campionilor împotriva lui Benfica, întorcând rezultatul de la 0-3 la 3-3. Joao Mario a fost omul meciului, reușind trei goluri consecutive pentru gazde în prima repriză.

Cu toate că Inter era deja calificată în optimile de finală, echipa a demonstrat o determinare impresionantă în a doua repriză pentru a evita o înfrângere neașteptată. Benfica a deschis scorul în primele cinci minute, iar Joao Mario a înscris de trei ori în prima repriză, completând un hat-trick istoric împotriva lui Inter.

Meciul a oferit un spectacol palpitant, iar Joao Mario de la Benfica a comentat: „Este greu de explicat, să găsești cuvintele după prima repriză pe care am avut-o și ceea ce s-a întâmplat în a doua.” Cu toate greșelile făcute, Mario a recunoscut că anumite detalii au fost împotriva lor în acea seară.

Joao Mario a reușit un hat-trick istoric în prima repriză

Simone Inzaghi: Transformarea din Pauza Meciului Ne-a Adus În Apropierea Victoriei

Simone Inzaghi, antrenorul lui Inter, a comentat transformarea echipei în a doua repriză: „Sunt foarte fericit cu reacția echipei în a doua jumătate. Am fost aproape de a câștiga.” Inzaghi a recunoscut că abordarea echipei în prima repriză a fost problematică și că schimbările făcute la pauză au adus un spirit complet diferit în a doua parte a meciului.

Inter a reușit să revină în joc, iar Marko Arnautovic și Davide Frattesi au marcat pentru Inter. Alexis Sanchez a finalizat spectacolul cu un penalty în minutul 72, după ce Nicolas Otamendi l-a faultat pe Marcus Thuram.

Cu toate acestea, emoțiile nu s-au încheiat aici. Benfica a rămas cu zece oameni pe teren în minutele finale, după ce Antonio Silva a primit cartonașul roșu pentru o intrare târzie asupra lui Nicolo Barella. În ciuda eforturilor lui Inter de a obține victoria în timpul adițional, șutul puternic de la distanță al lui Barella a lovit bara transversală.