Stiri

Spectacol de goluri: Italia câștigă 5-2 împotriva Macedoniei de Nord și se apropie de calificarea la Euro 2024

Dubla lui Federico Chiesa și determinarea Italiei de a junge la Euro 2024 din Germania

Italia a obținut o victorie solidă cu scorul de 5-2 în fața Macedoniei de Nord în meciul de calificare pentru Euro 2024 de vineri, cu Federico Chiesa marcând de două ori.

Italia a întâmpinat dificultăți în istoria sa cu Macedonia de Nord, suferind o înfrângere cu 1-0 acasă în calificările pentru Cupa Mondială din 2022 și jucând ulterior un meci de calificare pentru Euro scor 1-1 în debutul lui Luciano Spalletti ca antrenor al Squadrei Azzurra în septembrie.

Italia a deschis scorul după 17 minute când Matteo Darmian, nemarcat, a înscris cu capul dintr-un corner la colțul din spate. După 40 de minute, Italia a avut ocazia de a-și mări avantajul de la punctul cu var în urma unui fault al lui Nikola Serafimov, dar execuția lui Jorginho a fost respinsă de Dimitrievski.

Federico Chiesa

Istoricul neplăcut cu Macedonia de Nord a creat emoții suporterilor italieni

Chiesa a dublat avantajul patru minute înainte de pauză printr-o lovitură frumoasă din marginea careului.

În prelungirile primei reprize, Italia a marcat al treilea gol când Chiesa a primit o minge în adâncime în careu, a evitat un fundaș și a marcat cu o lovitură deviată care s-a strecurat în colțul din dreapta sus.

Macedonia de Nord s-a întors în joc după 52 de minute, când Jani Atanasov a înscris din apropiere după o centrare, marcând apoi al doilea gol cu o lovitură deviată din lovitura de la distanță în minutul 74.

Jani Atanasov

Raspadori a devenit eroul meciului cu un gol imposibil

Giacomo Raspadori a spulberat însă speranțele oaspeților cu nouă minute înainte de final cu un gol dintr-un unghi dificil în careu, în timp ce Stephan El Shaarawy a adăugat al cincilea gol al Italiei în prelungiri.

Această victorie îi conferă avantajul unui meci egal, înaintea confruntării decisive cu Ucraina care are nevoie de victorie, programat luni, 20 noiembrie, pentru obținerea unui loc la Euro 2024, alături de deja calificată echipă a Angliei, și de a ajunge anul viitor în Germania.

Întrebat dacă are în plan să facă schimbări pentru meciul cu Ucraina care se va dispura la Leverkusen, în Germania, Spaletti a explicat: „În ceea ce privește următorul meci, trebuie să vedem cum stă fiecare, dar nu prevăd multe schimbări.”